Stává se to mnohým z nás. Během spánku máme pocit, že padáme, ale nevíme, z jakého důvodu se tak děje

Fotografie: Depositphotos

Mnoha lidem se stává, že po usnutí mají pocit, jako by někam padali. Říká se tomu hypnické trhnutí. Jedná se o svalové kontrakce, které se objevují v době spánku, říká lékař Timothy J. Legg.

Hypnické trhnutí postihuje obvykle nohy. Tyto otřesy mohou být různě silné. Někteří lidé si jich tak během spánku ani nevšimnou. Jiní mohou během otřesů pociťovat například zrakové halucinace. Přestože je tato svalová kontrakce přirozená, může jít o děsivý zážitek. Můžete však být klidní, tyto záškuby nejsou nebezpečné a jsou běžnou součástí spánku.

Hypnické záškuby těla

Tělo během spánku prochází asi čtyřmi devadesátiminutovými cykly. Během nich procházíte různými fázemi spánku, do kterých patří lehký spánek, hluboký spánek, fáze REM a pochopitelně i probuzení. Nakonec se tyto fáze opakují. Hypnotická trhnutí jsou svalové stahy, které tělo dělá samo o sobě. Objevují se při přechodu ze stavu bdění do stavu spánku. Jde o svalový pohyb nazývaný myoklonus. Může mít různou intenzitu a postihnout může muže i ženy všech věkových kategorií.

Fotografie: Unsplash

Při škubnutí se vám zdá, že odněkud padáte, a navíc se vám může zvýšit srdeční tep, případně zrychlit dýchání. Můžete se také začít potit, Ale nebojte se. Jde o zcela normální pocity. Neznamenají žádný zdravotní problém. Hypnická trhnutí mohou však v extrémních případech způsobit nespavost.

Pokud tedy máte opravdu závažné poruchy spánku, je vhodné o tom říct svému lékaři a dohodnout se s ním na dalším postupu. Myslete na to, že kvalitní spánek je velmi důležitý.

Fotografie: Pexels

Příčiny svalových kontrakcí

Vědcům se nepodařilo stanovit přímé příčiny, které by mohly vyvolat hypnické trhnutí. Je ovšem možné, že některé faktory zvyšují jejich frekvenci. Může jít o úzkost a emoční stres. Snažíte se usnout, ale jste nervózní a plní myšlenek. Dobré je vyzkoušet meditaci a relaxační techniky. Časté hynpické záchvaty mohou vést k úzkosti z usínání. Poté může dojít i k spánkové deprivaci. Pokud večer cvičíte, může být příčinou trhnutí také příliš mnoho pohybu a problém se zpomalením.

Fotografie: PxHere

Pokud večer kouříte nebo pijete kávu, může to být důvod vzniku hypnických trhnutí. Navíc obojí může způsobit nespavost nebo nekvalitní spánek. Na vině však mohou být také nutriční nedostatky. Může jít o nedostatek hořčíku, železa nebo vápníku. Snažte se proto jíst pestrou a zdravou stravu, aby vaše tělo dostalo všechny živiny, které potřebuje. Přímý lék na otřesy neexistuje. Ideální je usínat v klidné, tiché a temné místnosti. Pokud vám hypnická škubnutí opravdu narušují spánek a pohodu, poraďte se s lékařem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]