Signály, kterými tělo říká, že máme vysokou hladinu cukru v krvi 

Fotografie: Pixabay

Vysoká hladina cukru v krvi je život ohrožující stav, který nám může způsobit velké zdravotní komplikace. Naše tělo nás na tento stav upozorňuje.

Tento stav se odborně nazývá hyperglykémie a může u nás nastat v případě, že naše tělo není schopno produkovat dostatek inzulinu nebo jej správně využít. Podle toho, o jaký problém se jedná, následně rozlišujeme onemocnění, které hyperglykémie způsobuje na cukrovku typu 1 a 2. Pokud hyperglykémie delší dobu neléčíme, dochází k nevratnému poškození nervů, cév, ale i našich orgánů. Cukr, který přijímáme v potravinách a který tento stav způsobuje, se nazývá glukóza. 

Jak vlastně naše tělo zpracovává přijatý cukr

Glukóza se následně ukládá v našem těle. Je to totiž hlavní zdroj energie. Její hladina by ale neměla přesahovat určité hodnoty. Pokud má lékař podezření, že by hladinu cukru v naší krvi mohla být vysoká, udělá nám test. Příznaků, které nás na toto onemocnění upozorňují, je celá škála. Některé jsou velmi zřetelné, jiné jsou snadno zaměnitelné s odlišnými problémy. Pokud ale máme podezření, že by se u nás mohla cukrovka rozvíjet, neměli bychom návštěvu odborníka v žádném případě odkládat. 

Fotografie: Pexels

Cukr, který je v našem těle navíc, se vylučuje močí. Pokud tedy máme vysokou hladinu cukru, můžeme u sebe pozorovat až neobvykle časté močení. Díky tomu dochází k značné dehydrataci našeho organismu, proto je dalším příznakem neustálá žízeň. Frekvence močení je vysoká hlavně ve večerních a nočních hodinách. Často mají lidé také neustále hlad a nebo u nich dochází k nevysvětlitelné ztrátě hmotnosti. S dehydratací souvisí také další příznak a to je bolest hlavy a velká únava.

Únava, vyčerpání, ale i problémy se zrakem 

Častým příznakem je vyčerpání, únava a neschopnost se dlouhodobě soustředit. I v tomto případě bychom neměli čekat a ihned se vydat za odborníkem a naše příznaky mu popsat. Může se totiž jednat nejen o cukrovku, ale i o jiné závažné onemocnění. Změnu můžeme pozorovat také na naší krvi. Pokud je v ní vysoká hladina glukózy, její konzistence se mění na viskózní. Často u sebe můžeme pozorovat také mravenčení a necitlivost prstů, protože jsou ovlivněna naše nervová zakončení. 

Fotografie: Pexels

Dochází ale také ke změně našeho zraku. Glukóza ve vysoké koncentraci způsobuje rozmazané vidění, které je ale dočasné a po čase odezní. K zaostření dochází ve chvíli, kdy hladina cukru opětovně klesne na hodnoty, které jsou v normálu. Pokud je ale tento příznak dlouhodobý a neléčíme jej, po čase dojde k poškození také centrálního a periferního vidění. Tento problém se již neobejde bez odborné lékařské konzultace a mnohdy je potřeba přistoupit i k chirurgickému zákroku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]