Zásady správné péče o vlasy. Výsledkem bude jejich krásný a zdravý vzhled

Podle jedno známého pořekadla jsou vlasy korunou krásy. Všechny ženy tak proto touží po krásných, pevných, lesklých a bohatých vlasech. Kvalita našich vlasů je ovlivněna mnoha různými faktory. Zatímco genetickou predispozici příliš ovlivnit nelze, jiné faktory, například péči či správný jídelníček s obsahem vitaminů a minerálních látek, které vlasům prospívají, již ovlivnit můžeme. Pokud i vy toužíte po dlouhých a zdravých vlasech, máme pro vás několik cenných rad.

Pravidelná návštěva kadeřníka

Podle vědců rostou lidské vlasy v průměru o 0,3-0,5 milimetru za den, což odpovídá 1-1,5 centimetru za měsíc či 12-15 centimetrům za rok. Pokud chcete mít dlouhé a zdravé vlasy, musíte je pravidelně stříhat. Stříhání konečků vašim vlasům velmi prospěje, budou pevnější, zdravější a zároveň rychleji porostou.

Potraviny, které vlasům prospívají

Existuje poměrně velké množství potravin, které příznivě ovlivňují růst a kvalitu vlasů. Pro krásné a zdravé vlasy je důležitý dostatečný příjem určitých vitamínů. Jedním z nich je biotin, označovaný také jako vitamín H, který se přirozeně nachází například v mléce a mléčných výrobcích a také v některých druzích zeleniny.

Do svého jídelníčku byste měli zařadit rovněž potraviny bohaté na vitamin B5, který vlasy chrání před poškozením a je zodpovědný za jejich strukturu. Najdete ho zejména v hnědé rýži, tmavém pečivu či banánech.

Posledním prospěšným vitamínem pro naše vlasy je vitamín E, který posiluje krevní cévy na pokožce hlavy, čímž následně posiluje vlasové kořínky a zabraňuje přílišnému vypadávání vlasů. Tento vitamín obsahují například mandle či ořechy.

Domácí vlasové masky z přírodních ingrediencí

Pro to, aby masky našim vlasům skutečně prospěly, je zapotřebí postupovat při jejich aplikaci správným způsobem. Vlasy před vlastním nanesením masky vždy nejprve umyjte šamponem a lehce prosušte ručníkem. Teprve poté naneste vlasovou masku buď jen ke kořínkům, nebo po celé délce vlasů, záleží na konkrétní masce, kterou zvolíte. Následně vlasy překryjte igelitem a celé nakonec ještě zabalte do suchého ručníku. Vhodné je poté vlasy pomalu přes ručník fénovat, teplo totiž pomůže účinným látkám lépe proniknout do vlasů.

K výrobě domácích masek můžete použít velké množství surovin, které máte téměř vždy doma, jako například pivo, avokádo, med či nejrůznější oleje, doporučovaný je nejen olivový či kokosový, ale také mandlový či ricinový.

Spěte na hedvábném polštáři

Také textilie, ze kterých je vyrobeno povlečení, na kterém spíme, mají na kvalitu našich vlasů poměrně velký vliv. Doporučované jsou zejména polštářové povlaky vyrobené z hedvábí či saténu, které nezpůsobují tření, a snižují tak případné riziko vypadávání vlasů.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]