Zařaďte na svůj jídelníček potraviny, které posilují imunitní systém organismu

Fotografie: Freepik

V tomto období je velmi důležité posílení imunity pro boj s bakteriemi a viry, které se na nás snaží útočit ze všech stran. Výraznou pomocí je mimo jiné i kvalitní a zdravá strava s některými potravinami.

Snažte se každý den pracovat na svém imunitním systému tím, že budete jíst zdravé a nutričně bohaté potraviny. Vždy je lepší snažit se doplňovat vitamíny a minerály právě přímo ze stravy, ale jako pomoc mohou posloužit i nejrůznější doplňky stravy.

Fotografie: Freepik

Ovoce a zelenina každý den

Mezi důležité potraviny, které je vhodné jíst na každodenní bázi, patří ovoce a zelenina, protože obsahují klíčové vitamíny podílející se na fungování imunitního systému. Velmi důležitý je hlavně vitamin C, který se nachází v potravinách, jako jsou jahody, paprika, brokolice a citrusové plody. Další klíčovou látkou je vitamín A, který se starý o zdraví tkání v ústní dutině, střevech i dýchacích cestách. Vitamín A se nachází v ve sladkých bramborách, špenátu, mrkvi a melounu.

Dostatek bílkovin

Nedostatek bílkovin může oslabit váš imunitní systém, protože tělo nebude mít všechny potřebné stavební látky, jakými jsou jednotlivé aminokyseliny z bílkovin. Pokud chybí, nedokáže si tělo vytvořit složitější látky včetně některých protilátek. Z toho důvodu je důležité snažit se konzumovat i živočišné potraviny. Například hovězí a vepřové maso obsahuje podíl zinku, což je jeden z minerálů nutných pro výrobu imunitních buněk. Kromě masa se nachází také v kešu ořeších nebo cizrně.

Fermentované potraviny

Dále se vyplatí přidat do jídelníčku fermentované potraviny, které jsou velmi přínosné pro mikro biom, což jsou symbiotické bakterie žijící v našich střevech. Až třetina imunitního systému je přitom ovlivněna práva zdravím a fungováním systému ve střevech, takže je opravdu velmi důležité dbát na zdravé stravování. Do jídelníčku přidejte fermentované potraviny, jako jsou jogurt, kefír nebo kysané zelí.

Fotografie: Freepik

Přidejte bylinky a koření

V každé rostlině se ukrývají zvláštní látky, které mají většinou pozitivní přínos na lidské zdraví. Pro imunitní systém je konkrétně prospěšné koření, jako jsou česnek, zázvor, oregano a skořice. Mají totiž přirozené antibakteriální a protizánětlivé účinky pro ochranu buněk. Zároveň s jejich pomocí vykouzlíte chutné pokrmy, takže vyřešíte dva problémy najednou.

Zdroj: MedicalNewsToday


Řekněte ostatním, co si myslíte