Posilování imunity a správná hygiena sníží riziko vzniku onemocnění

Dobrá osobní hygiena je nezbytná pro podporu dobrého zdraví, to je stará pravda. Osobní hygienické návyky, jako je mytí rukou a čištění zubů i dentální nití, vám pomohou udržet bakterie, viry a nemoci na uzdě. A jsou tu ještě i duševní a fyzické výhody.

Osobní hygiena těla pomáhá abychom se cítili dobře, což je důležité pro duševní zdraví. Špatná osobní hygiena, jako jsou neumyté a neučesané vlasy, špinavé oblečení, tělesný zápach, zápach z úst a podobně – jsou považovány za nezdravé a mohou čelit diskriminaci.

Pokud chcete minimalizovat riziko infekce a také zlepšit své celkové zdraví, dodržujte tyto základní návyky osobní hygieny:

Pravidelné sprchování či koupání

Nemusíte se sprchovat 5x denně. Stačí podle svých preferencí ráno či večer. Dále samozřejmě podle toho, zda si to situace vyžaduje (po fyzické práci či sportu, práci na zahradě apod.), když se zpotíte a zaprášíte. K této části patří i pravidelné mytí vlasů.

Manikúra a pedikúra

Možná právě vám přijde tento seznam legrační, ale věřte, že existuje mnoho lidí, kteří si koušou nehty, čímž vzrůstá riziko onemocnění. Nejen samotných prstů, které se mohou zanítit, ale infekce, která skrze úst vnikne do těla. Pravidelné střihání či pilování nehtů a čištění za nehty, je prostě základ. Ať už se jedná o ruce či nohy.

Důkladné mytí zubů

V ideálním případě byste si měli zuby čistit po každém jídle. Přinejmenším čistěte zuby dvakrát denně a použijte i mezizubní kartáčky a dentální nitě. Minimalizuje to hromadění bakterií v ústech, které mohou způsobit zubní kaz a onemocnění dásní. Bakterie, které se hromadí a způsobují onemocnění dásní, mohou přejít přímo do srdce a způsobit velmi vážné problémy s chlopní. Nezdravé dásně také mohou způsobit uvolnění zubů, což ztěžuje žvýkání a správné trávení.

Umývání rukou

Ruce by si měl člověk umývat nejen po toaletě, ale kdykoliv před manipulací s jídlem, před konzumací jídla, po manipulaci s odpadky, po příchodu domů a zkrátka kdykoliv, kdy to situace vyžaduje.

Posilování imunity

  • Kvalitní spánek

  • Zdravé stravování – protizánětlivé potraviny, ovoce, zelenina

  • Pravidelný pobyt na sluníčku (vitamín D)

  • Pitný režim

  • Pohyb – pravidelné cvičení

  • Relaxace/meditace

  • Správná osobní hygiena

Fotografie: Pixabay