Zápach z úst je minulostí díky efektivním návykům. Pomůže i žvýkání petržele a hygiena

Fotografie: Freepik

Špatný dech je nejlepší řešit správnou dentální hygienou. Někdy je však potřeba zapojit do boje i další účinné prostředky, které vás zbaví nepříjemného zápachu z úst.

Nepříjemný zápach z úst je čas od času problémem každého člověka. Pokud znáte příčinu a problém se objevuje jen občas, není žádný důvod k obavám. Potýkáte-li se však se špatným dechem pravidelně, aniž byste jedli nebo pili aromatické potraviny a nápoje, je důležité zastavit se a popřemýšlet, zdali vás v poslední době nepostihly i další příznaky, jež by mohly naznačovat zdravotní problém, uvádí dentistka Jennifer Archibald. Stejně tak se pokuste zápach z úst řešit některými účinnými prostředky.

Příčiny zápachu z úst

Příčin může být samozřejmě několik, některé jsou méně vážné, jiné mohou vyžadovat pohled lékaře. Ovšem mezi nejčastější důvody, proč vás trápí nepříjemný zápach z úst, je špatná dentální hygiena, zmiňuje dále Jennifer Archibald. Bakterie rozkládají částice potravy zachycené v zubech nebo ústech. Tato kombinace pak vytváří špatný odér z úst. Mezi další příčiny patří:

  • Silně aromatická jídla nebo nápoje
  • Kouření
  • Sucho v ústech
  • Parodontální onemocnění
  • Špatný stav dutin, úst nebo krku
  • Mandlové kameny
  • Některá onemocnění (selhání ledvin nebo jater, cukrovka, spánková apnoe nebo gastroezofageální reflux)

Tyto potraviny způsobují nadměrný tělesný zápach. Jedná se o příčinu, o které většina lidí netuší

Účinné prostředky, jak odstranit zápach z úst

Jakmile znáte příčinu špatného dechu, můžete zapojit do boje vhodný prostředek, jak se zápachu z úst zbavit. V prvé řadě je to rozhodně dobrá dentální hygiena. Pamatujte, že správná péče o vaše zuby a ústa znamená i dobré celkové zdraví. Můžete zkusit také žvýkat petržel, pít ananasový džus nebo hodně vody, protože sucho v ústech je jednou z hlavních příčin špatného dechu, jak uvádí server Healthline.

nať petržel
Fotografie: Freepik

Také může pomoct jogurt se svými zdravými bakteriemi, mléko, semínka fenyklu nebo anýzu, pomeranče nebo také zapojení většího množství zinku do stravy. Pamatujte však, že vždy je lepší prevence než samotná léčba. Podle Centra pro prevenci a kontrolu nemocí se doporučuje vyhýbat tabákovým produktům, dále pijte méně alkoholu, pravidelně si čistěte zuby, ještě více, pokud trpíte cukrovkou, a také omezte produkty s vysokým obsahem cukru.

Nevyhýbejte se ani pravidelným návštěvám zubaře, přestože se jedná o jednoho z nejméně oblíbených lékařů vůbec. Je důležité, aby vaše zuby a ústa vídal každý rok minimálně jednou. Nechoďte k němu pouze tehdy, když se vyskytne problém. Na ZdravémStravování jsme také zmiňovali, že neobvyklý vzhled jazyka může značit zdravotní obtíže.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]