Co způsobuje špatný dech. Jak situaci řešit?

obrázek:besthealthmag.ca

Zápach z úst není nic příjemného pro toho, kdo jím trpí ani pro toho, kdo se nachází v jeho blízkosti. Špatný den je poměrně běžný problém mnoha lidí zejména po probuzení. Naštěstí pro většinu lidí se dá tento problém odstranit umytím zubům a vypláchnutím ústní vodou. Špatný dech (zápach z úst) nebo také halitóza je důsledek bakterií v ústech, které rozkládají částice potravin, jež zůstaly na jazyku, dásních zubech a mezizubních prostorách.

Halitóza může být důsledkem špatné ústní hygieny a typů jídla, které člověk konzumuje. Někdy to mohou být nezdravé životní návyky, jako je pití alkoholu či kouření, které způsobují zápach z úst. Dnes si prozradíme nejčastější příčiny halitózy.

Po probuzení

Téměř každý člověk, který se ráno vzbudí, spěchá do koupelny umýt si zuby. Bakterie v ústech jsou během spánku velmi aktivní a kvůli zpomalené produkci slin mohou vesele rozkládat částice potravin. Důležité je večer umývat si zuby, použít mezizubní kartáčky, dentální nitě a ústní vodu. Pak už nic nejíst ani nepít, vyjma čisté vody.

Nevhodné potraviny

Někdy může být špatný dech zapříčiněn jídlem, které konzumujeme. Ať už jde o česnek, cibuli, zelí, květák či růžičkovou kapustu. Nevábný dech pak nevychází z úst, ale trávicího traktu. Po takovém jídle je vhodné nejen vypláchnout si ústa, ale také žvýkat žvýkačku bez cukru nebo lístek máty.

Kouření

Existuje mnoho důvodů, proč přestat kouřit a zápach z úst je jedním z nich. Dočasně lze tento problém vyřešit opět výplachem ústní vodou a žvýkačkou. Nicméně kouření rozhodně škodí zdraví a vyplatí se přestat kouřit.

Léky

Někdy mohou být léky, které užíváte příčinou špatného dechu. Některé léky způsobují sucho v ústech (snížená produkce slin) a bakterie se pak v ústech mohou množit. Řešení je pít dostatek tekutin (voda neslazený čaj) a pravidelné čištění zubů i výplachy úst.

Infekce a nachlazení

Hlen ve vašem nosu působí jako ochranný filtr proti cizím částicím, které vdechujeme. Nicméně hlen se může hromadit také v zadní straně krku, zejména u nachlazení a alergií. To může způsobit nevábný dech. Řešením jsou solné kapky, inhalace, které uvolní a vyčistí nosní cesty. Během nachlazení si umývejte zuby častěji a nezapomínejte vyčistit i jazyk.

Nízkosacharidová dieta

Bylo zjištěno, že lidé, kteří snížili příjem sacharidů, zaznamenali zvýšený problém se špatným dechem. I zde existuje řešení v pravidelném vyplachování úst během dne ústní vodou a žvýkání žvýkačky bez cukru. Pomoci může i pitný režim.

Špatná ústní hygiena

Zuby se doporučuje čistit minimálně 2x denně za použití dentální nitě a mezizubních kartáčků. Bylo zjištěno, že každý druhý člověk si neumí správně vyčistit zuby. Šmidlání kartáčkem nelze považovat za čištění. Řešením je nastudovat (zeptat se zubaře/zubařky), jak si správně čistit zuby včetně použití kartáčku vhodného přesně pro vás.

Pití alkoholu

Říká se, že pijete-li hodně kvalitní alkohol (který je většinou velmi drahý), tak to vůbec z dechu nemusí druhý člověk poznat. Bohužel většina pije levnější alkohol, což může být příčinou špatného dechu. Alkohol způsobuje vysychání úst a vytváří tak ráj pro bakterie. Určitý typ zápachu se spouští tehdy, začne-li tělo alkohol metabolizovat. Řešení: pijte jen kvalitní alkohol v malém množství a nezapomínejte rovnou na sklenici čisté vody.

Pálení žáhy – reflux

Pálení žáhy zažil někdy asi každý. Jsou však lidé, které pálí žáha velmi často. Doporučeno je nepít ovocné šťávy, alkohol, kávu a nekonzumovat potraviny, které reflux zhoršují. Doporučeno je pít čistou vodu a výpachy úst.

Další příčiny

  • Špatné trávení – zlepšit jídelníček
  • Zánět dásní – léčba a výplachy úst
  • Nedostatečný pitný režim
  • Snížená tvorba slin – více pít
  • Nedostatek zinku – semínka, maso, ořechy, obilné klíčky