Příznaky, kterými se vám játra snaží dát najevo, že nepracují správně

Játra jsou jedním z největších a také nejdůležitějších orgánů v našem těle. Účastní se mnoha metabolických procesů, tvoří se v nich žluč i některé hormony a v neposlední řadě slouží rovněž jako úložiště některých vitamínů a minerálů. Bohužel mnoho z nás svým životním stylem a složením jídelníčku játrům spíše škodí, než prospívá. To ale může vést k jejich přetížení a nesprávné funkci, se kterou pak souvisí velké množství nejrůznějších zdravotních problémů. Naštěstí existují určité známky, kterými se nám naše játra snaží říct, že bychom se o ně měli starat lépe a dopřát jim detoxikaci.

Cítíte se často unavení a bez energie

Jedním z nejčastějších příznaků, že vaše játra jsou plná škodlivých látek, je chronická únava. Pokud se tedy často cítíte slabí, unavení a jakoby bez energie, i tehdy, když jste odpočívali, mohou být na vině právě vaše játra. Pokud pravidelně sportujete a znenadání vám relaxace zabere více času, příčinou mohou být opět játra. Podobně tomu ale nemusí být pouze po sportovním výkonu, nemůžete-li například při chůzi do schodů popadnout dech, příčina může být stejná, zanedbaná játra.

Píská či zvoní vám v uších

Šelest v uších neboli tinnitus je důsledkem dysfunkce sluchového nervového systému. Vědecké výzkumy potvrzují, že opakující se tinitus může naznačovat různá onemocnění, jako je cukrovka, srdeční selhání, poškození mozku, ale také cirhózu jater.

Trpíte na migrény nebo vás trápí špatný dech

Příliš mnoho lidí neví, že náš trávicí systém je přímo spojen s naším mozkem. Nejrůznější bolesti hlavy a migrény jsou pak často důsledkem gastrointestinální poruch. Při potížích s trávením mají játra potíže s distribucí krve v těle, jejich funkce je zpomalena a následkem je pak tlak stoupající do mozku, který způsobuje bolest.

Správná funkce jater je důležitá rovněž pro odstranění dusíku, který souvisí s konzumací bílkovinné potravy. Pokud játra nepracují správně, hladina dusíku v našem těle stoupá a my ho pak vylučujeme přes dutinu ústní. Vedlejším projevem takového vylučování je ale nevábně vonící dech

Špatně spíte nebo máte bledou či nažloutlou pleť

Spánek je pro naše játra a celý organismus velmi důležitý, právě během spánku játra z našeho těla odstraňují škodlivé látky nahromaděné během dne. V případě, že jsou ale játra plná toxinů, nemohou tuto činnost vykonávat a následkem pak může být i špatný spánek. Bledá nebo nažloutlá je výsledkem zvýšené hladiny bilirubinu v krvi. Nedávné vědecké studie potvrdily souvislost mezi onemocněním jater a těmito kožními problémy.

Jak játrům pomoci?

K očištění jater se do vaší stravy doporučuje přidat některá jídla nebo potravinové doplňky. Obecně játrům prospívá konzumace čerstvé zeleniny a ovoce, například zelí, červené řepy, ředkviček, jablek, mrkve a citronů. Pokud jde o potravinové doplňky, osvědčené jsou zejména ty s obsahem ostropestřce mariánského či artyčoku.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]