Zakalená moč: Příznak, který by neměl být přehlížen. Upozorňuje na to, že tělo trápí problém

Fotografie: Marianah.96 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Zakalená moč může být důsledkem mnoha závažných onemocnění, proto byste tomuto příznaku měli vždy věnovat pozornost.

Pokud si při návštěvě toalety již nějakou dobu všímáte, že je vaše moč příliš hnědá, rozhodně byste měli co nejdříve zakročit. Může se totiž jednat o důsledek závažného onemocnění, které dokáže ohrozit vaše zdraví na životě. Je proto důležité, abyste v případě jakéhokoliv podezření skrze tento problém kontaktovali svého praktického lékaře a poradili se s ním o dalším postupu léčby. Je velmi důležité, abyste sledovali své tělo a naslouchali jeho příznakům, říká lékařka Judith Marcin.

Zakalená moč a vaše zdraví

Zakalená moč je pro mnoho lidí poměrně běžná záležitost. Určitě i vám se již někdy stalo, že jste šli v noci nebo po ránu na toaletu, ale všimli jste si, že vyloučená tekutina byla příliš tmavě žlutá, nebo dokonce až do hněda. Pokud tento nepříjemný příznak zmizel a během dne bylo opět vše v pořádku, pravděpodobně se jednalo pouze o důsledek nedostatečné konzumace vody během dne nebo nadměrné konzumace bílkovin. V případě, že se však s ním potýkáte opětovaně a již nějakou dobu, rozhodně byste měli zakročit.

Vhodným řešením je v takovém případě návštěva svého praktického lékaře, který vám pomůže rozpoznat přesnou příčinu problému a stanoví, jak ji co nejrychleji vyléčit. Bohužel však většina lidí tento příznak často přehlíží, čímž se vystavuje mnohem většímu riziku vzniku závažných zdravotních problémů. Abyste se proto vyvarovali potenciálnímu nebezpečí, níže se můžete seznámit s jeho nejnebezpečnějšími příčinami.

Nadbytek bílkovin a dehydratace

K zakalení moči může dojít v důsledku různých stavů, a to včetně nadbytku bílkovin v těle nebo krystalických látek v moči (což vede k jejímu chronickému ztmavení). To však může být opravdu velký problém, a to zejména v případě, že ho neřešíte včas. Pokud se tedy tento příznak u vás objeví, raději si nechte provést speciální testy, které odhalí poměr všech důležitých živin ve vašem těle. Vy pak budete moci v důsledku posoudit, zda je zapotřebí problém řešit nadále, nebo ho odstranit změnou jídelníčku.

Dále je pak také možné, že se potýkáte se zakalenou močí v důsledku nedostatečné konzumace vody, což je problém, který může vést k dehydrataci – v takovém případě může být moč někdy také trochu zpěněná. Pokud si tedy všimnete tohoto nepříjemného příznaku, zkuste pít přes den více vody (alespoň 2 až 3 litry) a sledujte se. Pokud ani to nepomůže, raději se co nejdříve dostavte ke svému praktickému lékaři.

Fotografie: Depositphotos

Infekce močových cest

Zakalená moč může být také důsledkem jakéhokoliv typu infekce močových cest, a to včetně močového měchýře a močové trubice. Jedná se o vážná onemocnění, která mohou způsobit, že se v moči objeví krev nebo hnis, a pokud je neléčíte včas, mohou mít velmi negativní dopady na vaše zdraví. Abyste se tedy vyhnuli potenciálnímu nebezpečí a udrželi své zdraví v co nejlepší formě, rozhodně pozorujte své tělo a naslouchejte jeho varovným příznakům před nebezpečím.

Zdroj: Healthline, Healthline