Varovné signály v rukou, kterými se tělo snaží upozornit na akutní zdravotní problém

Fotografie: Depositphotos

Některé signály, které vysílají vaše ruce, mohou být varováním před potenciálními zdravotními problémy. Toto jsou ty nejčastější z nich.

Ruce jsou důležitou součástí lidského těla. Neustále je používáme, abychom na něco dosáhli nebo něco uchopili. Někdy nás však tyto končetiny mohou dokonce také upozorňovat svými příznaky na některé různé problémy, s nimiž se nevědomky potýkáme. Ať už jde o třes, bolest šlach nebo brnění dlaní, rozhodně byste je neměli opomíjet, ale měli byste je řešit včas se svým praktickým lékařem. Níže se proto můžete podívat na 6 varovných signálů rukou, které mohou odkazovat na možné zdravotní problémy. Více prozradil lékař William Morrison.

Křehké nehty

To, v jakém stavu jsou vaše nehty, obvykle vypovídá o tom, v jakém stavu je vaše celkové zdraví těla. Pokud jsou křehké a velmi snadno se lámou, můžete se nevědomky potýkat s nedostatkem zinku, železa nebo vitamínu A, což jsou důležité živiny zajišťující mnoho funkcí ve vašem organismu. Pokud tento příznak na sobě pozorujete, rozhodně byste se o možnostech léčby měli poradit se svým praktickým lékařem.

Bolest šlach

Nadměrné bolesti šlach v rukou jsou často důsledkem jejich zánětu. Pokud se tohoto problému chcete zbavit, měli byste si odpočinout od manuálních prací, které každý den vykonáváte, a poté postupně začít zvyšovat úroveň své aktivity. Rozhodně byste v takovém případě však neměli ruce ještě více zatěžovat, neboť se můžete v důsledku potýkat s ještě většími problémy.

Fotografie: Pexels

Brnění v rukou

K brnění rukou dochází při poškození nervů neboli takzvané periferní neuropatii. Nejčastější příčinou tohoto problému bývá cukrovka, ovšem indikovat ho může také nedostatek vitamínů, infekce, dědičná porucha nebo autoimunitní onemocnění. V každém případě byste proto tento příznak měli konzultovat se svým praktickým lékařem, který vám stanoví diagnostiku a následnou vhodnou léčbu.

Zpocené dlaně

Příčinou nadměrného pocení dlaní může být hyperhidróza dlaní. K řešení tohoto problému můžete použít vhodné lokální antiperspiranty, aplikovat botox do dlaní nebo navštívit lékaře, který vám provede iontoforézu. Další příčinou může být také nadměrná činnost štítné žlázy, jež nutí tělesné buňky produkující energii pracovat více, než by měly. Je proto důležité v každém případě konzultovat tento příznak s odborníkem, který vám ho pomůže včas vyřešit.

Neustálý třes v rukou

Třes rukou může být alarmujícím příznakem vážného zdravotního problému, a to zejména Parkinsonovy choroby. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění, které vzniká při degeneraci dopaminergních látek. Často může být doprovázeno také dalšími příznaky, jako jsou problémy s klidným sezením nebo nezřetelná řeč. V tomto případě je včasná konzultace s praktickým lékařem opravdu nevyhnutelná, a proto byste ji měli uskutečnit okamžitě.

Fotografie: Freepik

Prsty jako paličky

Pokud vaše prsty na rukou vypadají jako paličky na buben, může být tento příznak varováním před určitým typem onemocnění plic nebo srdce, jako je například rakovina plic, cyanotické onemocnění srdce nebo infekční endokarditida. Je proto v každém případě důležité, abyste tento typ deformace prstů okamžitě konzultovali s odborníkem, který vám pomůže stanovit diagnostiku. Obecně byste také měli více poslouchat své tělo, protože je vždy odrazem vašeho zdraví.

Zdroj: Healthline