Důležitá fakta o štítné žláze, která by měl znát naprosto každý. Mohou zachránit život

Fotografie: Depositphotos

Štítná žláza je malý, ale zároveň velmi důležitý orgán, který zastává v těle řadu nezbytných funkcí. Tato fakta by proto měl znát naprosto každý.

Štítná žláza je malý orgán, který zastává funkci produkce důležitých hormonů v těle. Ty se díky ní následně uvolňují do krevního oběhu, kde pomáhají tělu regulovat nesčetné množství zásadních procesů, jako je například metabolismus, trávení, plodnost, hubnutí nebo také stárnutí buněk. Lidé ovšem často zapomínají, že i štítná žláza může v důsledku nezdravých návyků každodenního života onemocnět. Tyto informace vám proto pomohou osvětlit, jak moc je tento orgán důležitý, a jak zavčasu diagnostikovat jeho poruchy. Více prozradila lékařka Kelly Wood.

Ovlivňuje každou buňku v těle

Hormony štítné žlázy regulují metabolické funkce doslova všech buněk v těle. To především proto, že stimulují téměř každou tělesnou tkáň, aby mohly produkovat potřebné bílkoviny, a zvyšují dostupnost kyslíku.

Může způsobovat úzkost a nespavost

Pokud jste velmi nervózní, nemůžete v noci spát a neustále pociťujete úzkost, je možné, že trpíte hypertyreózou, tedy nadprodukcí hormonů štítné žlázy. Tento problém byste rozhodně neměli nechat bez řádné léčby, neboť jde o problémy, které mohou mít závažné dopady jak na vaše biologické, tak i psychické zdraví.

Štítná žláza a játra mají velmi úzký vztah

Štítná žláza a játra mají velmi úzký vztah. Hormony tohoto malého orgánu se totiž dělí na tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3) a právě vaše játra mění T4 na aktivní T3 – pokud tedy nefungují správně nebo je poškozuje onemocnění, vaše tělo se bude v důsledku tohoto problému potýkat s nedostatkem aktivních hormonů, což následně způsobí nevysvětlitelnou a mnohdy až chronickou únavu.

Fotografie: Freepik

Poruchy štítné žlázy je velmi obtížné diagnostikovat

Příznaky indikující poruchu štítné žlázy, včetně únavy, přibývání na váze, zpomalené srdeční činnosti, plynatosti a zvětšení tohoto orgánu, mohou často zůstat nepovšimnuty, protože bývají zaměňovány s příznaky jiných, méně závažných onemocnění. Rozhodně byste však tento problém neměli podceňovat, neboť může mít závažné dlouhodobé důsledky na vaše zdraví.

Ovlivňuje tělesné teplo

Štítná žláza je takzvanou pecí lidského těla. Pokud se hladina jejích hormonů zvýší a pec se příliš rozpálí, zpomaluje produkci tyreotropinu, který ji přirozeně ochlazuje. Jde o další nebezpečný problém, který může mít závažné důsledky na vaše zdraví, a proto v případě jakýchkoliv potíží s tímto orgánem co nejdříve kontaktujte svého praktického lékaře.

Fotografie: Freepik

Další zajímavá fakta

Nyní je vám pravděpodobně jasné, jak moc důležitý orgán štítná žláza je. Kromě však výše uvedených faktů byste také měli vědět, že:

  • nesprávná funkce štítné žlázy může vést k nevysvětlitelnému přibývání na váze
  • štítná žláza je jedinou žlázou, která absorbuje jód a mění ho na důležité sloučeniny
  • štítná žláza hraje důležitou roli během těhotenství a vývoje plodu.
  • Vyvážení hormonů štítné žlázy vám může pomoci snížit hladinu cholesterolu

Štítná žláza zastává v těle řadu funkcí, a proto v případě sebemenšího náznaku jejího problému na nic nečekejte a kontaktujte svého lékaře.

Zdroj: Healthline, Healthline