Příznaky infarktu a první pomoc, když jste sami doma a každá vteřina rozhoduje o přežití

Fotografie: Depositphotos

Srdeční infarkt je závažné onemocnění, které se může tragicky podepsat na vašem zdraví. Rozpoznejte ho včas pomocí těchto typických příznaků.

Srdeční infarkt je závažné onemocnění, které může mít tragické dopady na vaše zdraví. Je proto důležité, abyste zakročili včas, pokud se objeví tyto typické příznaky, jež mu často předchází. V takovém případě je totiž nutné rychle a správně zakročit, neboť právě vy rozhodujete o svém životě a smrti. Níže se proto můžete seznámit s nejčastějšími varovnými příznaky srdečního infarktu a s tipy, které by vám mohly pomoci přežít toto závažné onemocnění na vlastní pěst. Více prozradila lékařka Megan Soliman.

Dušnost

Dušnost patří mezi nejčastější příznaky srdečního infarktu. Může se objevit samostatně před nebo během nepříjemných pocitů a silné bolesti na hrudi. Stejně tak se však může objevit při sebemenší fyzické aktivitě či odpočinku. V každém případě je důležité zakročit ihned a dušnost nenechat bez povšimnutí.

Fotografie: Unsplash

Nepříjemné pocity nebo bolest na hrudi

Ve většině případů infarktu předchází lokální bolestivé potíže ve střední nebo levé části hrudníku. Nepříjemné pocity mohou obvykle trvat déle než několik minut, přičemž mohou zmizet a následně se opět vrátit – tyto pocity mohou také připomínat ostrou bolest na hrudi, zažívací potíže nebo pálení žáhy a často je doprovází dušnost.

Nepříjemné pocity v horní části těla

Před nebo během infarktu je také možné pociťovat nepříjemné pocity nebo bolest v jedné nebo obou pažích, ramenou, zádech, čelisti, krku neb horní části břicha (těsně nad pupkem). Stejně tak se může objevit bolest vystřelující z hrudníku do ramene a levé ruky. Mezi další příznaky srdečního infarktu pak patří:

  • pocit únavy bez jakékoliv příčiny, někdy i několik dní, a to zejména u žen,
  • studené pocení bez žádné aktivity či vynaložení úsilí,
  • zvracení, nevolnost nebo pocit na zvracení,
  • náhlé závratě a točení hlavy a migréna.

Co můžete dělat při infarktu?

Pokud jste na sobě zpozorovali příznaky infarktu, ale jste sami doma, můžete učinit některé kroky, které vám dokážou získat více času před tím, než přijede pomoc.

  • Vezměte si aspirin: užívání aspirinu (pokud na něj nejste alergičtí) může být během srdečního infarktu skutečně užitečné, protože zabraňuje zvětšování možné krevní sraženiny a dává vašemu tělu drahocenný čas, aby se pokusilo krevní sraženinu rozložit, zatímco vy čekáte na příjezd záchranné služby. Nejlépe uděláte, když ho co nejrychleji rozžvýkáte a spolknete.
  • Okamžitě zavolejte lékařskou pomoc: pokud ucítíte příznaky infarktu, neprodleně si zavolejte sanitku pro bezpečnější a rychlejší převoz do nemocnice.
  • Snížení tělesné teploty: pokud můžete, dejte si do podpaží nebo na zápěstí látku namočenou v ledové vodě, která vám pomůže snížit teplotu.
  • Zastavte, pokud řídíte: pokud jste rozpoznali přítomnost srdečního infarktu během řízení, okamžitě zastavte. Můžete totiž náhle ztratit vědomí a způsobit velké problémy nejen sobě samotnému. I když je nemocnice hned za rohem, nikdy neřiďte, pokud jste sami.

Berte na vědomí, že žádný z těchto tipů zaručeně nezabrání vzniku infarktu, ale pomůže vám získat čas při převozu do nemocnice. Také byste měli brát veškeré varovné příznaky vážně a co nejdříve vyhledat odbornou pomoc, která vám pomůže zachránit život.

Zdroj: Healthline, Healthline