Tělo o svých problémech mluví zcela jasně. Bolestí břicha na konkrétních místech se snaží varovat před nebezpečím

Fotografie: Depositphotos

Bolest v určitých částech břicha může odkazovat na závažné zdravotní problémy. Zde najdete možné příčiny, které byste měli brát na vědomí.

Bolest břicha patří mezi běžné problémy současné doby. Ačkoliv ji může způsobovat mnoho nezávažných příčin, včetně nezdravého stravování, pokud se dostavuje často a náhle, mohlo by jít o varovný signál před něčím mnohem nebezpečnějším. Níže se proto můžete seznámit s bolestivými signály trávicího traktu, které byste nikdy neměli nechat bez povšimnutí. Více prozradila lékařka Chris Young.

Bolest v pravé horní části břicha

Pokud vás trápí nevysvětlitelná bolest v tomto místě, mohlo by jít o varovný signál těla před žlučovými kameny. Zpozornět byste měli zvláště v případě, pokud problém nabírá na intenzitě po konzumaci tučných jídel – v takovém případě totiž může jít dokonce o zánět žlučníku.

Bolest v horní střední části břicha

Bolest v této části břicha bývá většinou důsledkem problémů se slinivkou břišní. Pokud se objevuje často a vystřeluje až do vašich zad, mohlo by se jednat o pankreatitidu, zánětlivé onemocnění s velmi širokou škálou závažnosti, nebo také žaludeční vředy.

Bolest v levé horní části břicha

Pokud vás trápí bolest v tomto místě, kterou doplňuje silná nevolnost (zejména po jídle), mohli byste mít co do činění se zánětem žaludku nebo gastritidou. V případě, že se s tímto problémem potýkáte po ránu, jde s největší pravděpodobností o žaludeční vřed.

Fotografie: Pixabay

Bolest na celé pravé a levé straně břicha

Za bolestí v těchto místech trávicího traktu mohou stát především ledvinové kameny. Pozor byste si měli dávat zejména v případě, pokud tento problém doplňuje nevolnost, časté močení a zvýšená teplota.

Bolest v centrální části břicha

Pokud se potýkáte s bolestí v centrální části břicha (zejména v oblasti vašeho pupku), mohlo by se vás tím tělo snažit varovat před zánětlivým onemocnění střev. Zpozornět byste měli zvláště v případě, pokud se v této oblasti objeví otok – ten by totiž mohl naznačovat přítomnost kýly.

Bolest v levém a pravém podbřišku

V oblasti levého podbřišku se nachází slepé střevo, které hraje velmi důležitou roli během procesu trávení. Pokud se zde potýkáte s akutní bolestí, přičemž vás postihla ztráta chuti k jídlu a nevolnost, mohlo by jít o zánětlivé onemocnění zvané apendicitida. Bolest pravého podbřišku může naopak poukazovat na syndrom dráždivého tračníku.

Celková bolest spodku břicha

Pokud vás bolí celá spodní část břicha, s největší pravděpodobností se jedná o potíže s močovým měchýřem nebo reprodukčními orgány. Pokud bolest doplňují křeče, štiplavé močení či změna barvy moči, mohlo by jít o přímé známky infekce močového měchýře.

Zdroj: Healthline, Healthline