Výzkum odhalil, proč se vyplatí jíst ke snídani ovesnou kaši

Fotografie: Pixabay

Oves patří mezi nejzdravější zrna vůbec. Je to skvělý zdroj důležitých vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů. Studie ukazují, že oves/ovesné vločky mají mnoho zdravotních výhod. Patří mezi ně úbytek hmotnosti, nižší hladina cukru v krvi, snížené riziko srdečních onemocnění a funguje i jako prevence rakoviny.

Mimo jiné, co zahřeje v chladných dnech lépe, než miska teplé kaše. Dodá cenné živiny i energii, zasytí vás až do oběda. Ráno ukojí touhu po chutné a vydatné snídani. Ačkoli ovesné vločky nejsou dostatečně exotické, řadí se mezi superpotraviny. Přinášíme vám 7 důvodů, proč si dopřát na snídani právě ovesnou kaši.

7 pádných důvodů, proč snídat ovesnou kaši

1. Ovesné vločky jsou neuvěřitelně výživné – obsahují fosfor, mangan, hořčík, zinek, měď, železo, vápník, draslík vitaminy skupiny B, kyselinu listovou. Oves je bohatý na sacharidy a vlákninu, ale také vyšší obsah bílkovin a tuků než většina ostatních zrn. Mají vysoký obsah mnoha vitamínů a minerálů.

2. Oves je bohatý na antioxidanty, včetně Avenanthramidů – oves obsahuje mnoho silných antioxidantů, včetně avenanthramidů. Tyto sloučeniny mohou pomoci snížit krevní tlak a poskytnout další výhody.

3. Obsahuje vlákninu – oves má vysoký obsah rozpustné vlákniny beta-glukanu, která má řadu výhod. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi, podporuje zdravé střevní bakterie a zvyšuje pocit sytosti.

4. Nižší riziko srdečních onemocnění – může snížit riziko srdečních onemocnění snížením celkového i LDL cholesterolu a ochranou LDL cholesterolu před oxidací.

Fotografie: Pixabay 

5. Kontrola hladiny cukru v krvi – díky rozpustné vláknině beta-glukanu může oves zlepšit citlivost na inzulín a pomoci snížit hladinu cukru v krvi.

6. Pomůže s hubnutím – ovesné vločky vám mohou pomoci zhubnout tím, že se budete cítit sytější.

7. Bojuje proti zácpě – studie naznačují, že ovesné otruby mohou pomoci snížit zácpu u starších jedinců, což významně snižuje potřebu užívání projímadel.