Časté chození v žabkách nemusí být pro nohy příjemné. Rizika zahrnují i puchýře a bolest paty

Fotografie: MICHAEL POPP / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Časté nošení žabek v nesprávném prostředí může mít velmi negativní dopady na vaše zdraví. Raději byste se proto měli obrátit na jiné alternativy obuvi.

Žabky jsou neodmyslitelnou součástí léta. Jsou levné, poskytují určité pohodlí, a navíc si je můžete kdykoliv sundat a nandat. Přesto byste však měli brát na vědomí, že není vhodné nosit je při každé příležitosti a v každém prostředí – v opačném případě totiž mohou mít velmi negativní dopady na zdraví vašich nohou, a to zejména co se týče vzniku puchýřů, nebo dokonce podvrtnutí kotníku, říká doktor Adam Hotchkiss.

Puchýře

Při obouvání žabek se kůže na prstech může třít o řemínek – a pokud jsou vaše nohy zpocené nebo mokré, mohou tato vlhkost a tření vytvořit dokonalé prostředí pro vznik puchýře. Tento nepříjemný problém může nejen bolet, ale také zvyšovat riziko vzniku infekce, zejména pokud se neustále otevírá a nehojí se. Pokud se tak stane, pomoci vám dokáže sportovní páska nebo obvazy, které stačí uvázat okolo postiženého místa. Nejlépe však uděláte, když se nošení žabek raději vyhnete.

Bolest paty

Pravidelné nošení žabek také může vyvolávat plantární fasciitidu, která vede k silné bolesti paty. Jedná se o vaz, jenž se táhne podél spodní části chodidla a spojuje patu s prsty. Důvodem je především skutečnost, že tento typ obuvi vyžaduje ohýbání a držení prstů při chůzi, nemá podporu klenby, kvůli čemuž se vaše chodidlo při došlapu zploští více než obvykle, a když uděláte krok, vaše pata se dotkne země jako první. Bez odpružení, které by zmírnilo náraz, absorbuje tkáň kolem paty sílu nárazu, což vaz dále namáhá.

Podvrtnutí kotníku

Při nošení žabek mají vaše kotníky tendenci se více kroutit. Krátkodobě tato změna chůze pravděpodobně nepředstavuje vážný problém, ovšem pokud je nosíte často, může dojít ke snížení vaší stability, což vás činí náchylnějšími k podvrtnutí této části těla. Tento problém může mít velmi nepříjemný dopad na vaše zdraví, a proto je dobré být při jejich nošení více opatrný.

Bolest paty
Fotografie: Freepik

Podvrtnutí holeně

Při chůzi v žabkách pracují svaly na přední straně nohy intenzivněji, než kdybyste chodili naboso nebo nosili podpůrnější obuv. Nadměrné zatěžování této části těla může způsobit jejich drobné natržení a bolestivý zánět, což může dále vést k mediálnímu tibiálnímu stresovému syndromu. Ten může taktéž velmi nepříjemně ovlivnit váš život.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]