Využijte slupky od pomerančů ekologicky a efektivně. Využití naleznou v celé domácnosti

Fotografie: Pixabay

Máte chuť na pomeranč? Pak je postup jasný – oranžový plod si oloupete a pomerančové slupky míří do koše. Ale pokud chcete udělat něco pro své zdraví, vyplatí se s tímto zvykem přestat. Pomeranč není zdravý a prospěšný jen díky své dužině.

Naopak, i slupka má mnoho využití, která vás určitě překvapí. Pokud slupky využijete, můžete také snížit produkci odpadu z vaší domácnosti, což je jistě skvělý benefit.

Kandovaná pomerančová kůra

Tato pochoutka se snadno hodí jako sladká tečka po jídla, která je navíc zdravá, podporuje imunitu a snadno si ji vyrobíte právě ze slupek od pomerančů. Na výrobu budete potřebovat:

  • pomerančové slupky
  • 1 šálek cukru
  • 1 šálek vody

Nakrájejte pomerančové slupky na tenké proužky a poté je po dobu 5 minut blanšírujte v hrnci s horkou vodou. Nechte je uschnout na utěrce a mezitím si dejte vodu s cukrem do hrnce a nechte směs svařit. Na plameni nechte vařit po dobu asi 30 minut a pak hrnec odstavte a nechte směs vychladnout. Slupky rozložte na rošt a směsí je polijte. Nechte cukr zaschnout a máte hotovo.

Čaj s citrusovou příchutí

Slupky od pomeranče nakrájejte na malé kousky a rozprostřete je na utěrku, aby mohly dobře proschnout. Takto je nechte odpočívat po dobu 7 až 15 dnů. Jakmile jsou křupavé a zcela suché, vložte je do vzduchotěsné nádoby. Kdykoliv si pak připravíte čaj, dejte do konvice spolu s čajovým sáčkem také čajovou lžičku sušených slupek. Čaj bude mít nádhernou chuť i aroma po pomerančích.

Odstraňovač skvrn

Toto citrusové ovoce má vynikající odmašťovací vlastnosti. Postupujte podle tohoto snadného receptu a už nikdy nebudete mít problém zbavit se odolných skvrn na oblečení. Budete potřebovat:

  • Pomerančové slupky
  • Skleněnou nádobu
  • bílý ocet

Pomerančové slupky pečlivě nakrájejte a vložte je do skleněné nádoby. Přidejte do ní ocet a pevně uzavřete a poté nechte 24 hodin stát. Následně kapalinu přeceďte a přelijte ji do lahve s rozprašovačem. Tento přípravek můžete kdykoliv použít k odmaštění a dezinfekci jakékoli pracovní plochy, a dokonce i k odstranění vodního kamene. Před praním stačí tuto směs nastříkat na odolné skvrny a máte jistotu, že si s nimi pračka poradí.

Vůně do domácnosti

Přejete si, aby vás domov voněl po pomerančích? Není nic snadnějšího než si ze slupek připravit domácí vůni. Pomerančovou kůru sušte na slunci pod dobu asi čtrnácti dní a poté ji vložte do malých porézních látkových sáčků. Umístěte je podle své volby po celém domě, ideálně na místech, kde může být jiný zápach – a užívejte si dlouhotrvající svěží vůni citrusů.

Osvěžovač vzduchu do lednice

Chcete-li se zbavit nepříjemných pachů, které se v chladničce hromadí, bude se vám opět hodit pomerančová kůra. Jediné, co musíte udělat, je dát pomerančovou slupku do chladničky v misce, ke které přidáte ještě lžíci soli.

Zálivka do salátů

Citrusy se často přidávají do salátů ke zvýraznění chuti zeleniny. S pomocí slupek si snadno vytvoříte pomerančový olej, který vylepší chuť vašich zeleninových pokrmů. Vložte své slupky do litru olivového oleje a přidejte také tyčinku skořice. Nechejte odpočívat alespoň dva dny. Následně můžete olej používat k dochucení řady oblíbených jídel.

Voňavé boty

Nesnášíte zápach z bot? Vložte pomerančovou kůru přímo do páchnoucích bot a nechte působit přes noc. Ráno budou boty opět příjemně voňavé a čisté.

Dokonalý džem

Do hrnce dejte stejné množství slupek jako cukru a šťávy z pomerančů. Celou směs vařte na mírném ohni asi 2 hodiny. Míchejte, dokud se džem dobře nezahustí. Ještě horkou přelijte směs do uzavíratelných skleněných nádob. Skladujte na chladném a tmavém místě, aby vám džem dlouho vydržel čerstvý a nezačal plesnivět.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]