Slupky od pomeranče do koše nepatří. Využití naleznou nejen v péči o pleť

Máte rádi tyto citrusy? A jak využíváte slupky od pomeranče? Asi letí rovnou do koše, že? To je ale škoda. Právě slupky od pomeranče se ještě dají skvěle využít – stačí jen vědět jak na to.

Pomeranč sám o sobě představuje zásobu užitečných látek pro lidské zdraví. V dužině najdete například vitamin C, vápník a vlákninu. I voňavá kůra vám však přijde vhod, a to jak čerstvá, tak sušená.

Jak sušit?

První důležitým krokem je samozřejmě řádné vysušení kůry. Pokus chcete, aby kůra vydržela, je lepší usušit ji rovnoměrně buď na slunci, nebo v troubě. Nejprve ale odstraňte bílou vnitřní vrstvu slupky a zbytek důkladně vydrhněte v teplé vodě. Poté slupky rozprostřete na plech nebo nějaký podnos a umístěte jej na slunné místo.

Během dvou dní byste měli mít usušeno, samozřejmě za předpokladu, že bude svítit slunce. Spěcháte-li, je možné kůru rozložit na plech vyložený pečicím papírem a usušit ji v troubě při teplotě 100 °C po dobu přibližně půl hodiny.

Pro krásnou pleť

Z pomerančové kůry je možné si vyrobit účinné masky pro péči o pleť. Kůru nejprve rozmělněte na prášek a ten smíchejte v poměru 1:1 s bílým jogurtem, k tomu můžete přidat i pár kapek čerstvé citronové šťávy. Tuto směs naneste na obličej a nechte asi 20 minut působit. Maska má čisticí a vyhlazující účinky

Podobně dobré účinky může mít i maska z čerstvé kůry, kterou pouze nastrouháte a nanesete přímo na pleť. Snažte se ale používat pouze pomeranče, které nejsou chemicky ošetřeny, abyste si nezpůsobili vyrážku.

Čistá domácnost

Pomerančovou kůru lze úspěšně použít i k vytvoření účinného přírodního čističe na různé plochy v celé domácnosti. Nebudete potřebovat více než pomerančovou kůru, kterou vložíte do dvou hrnků bílého octa a necháte ji tam několik dní louhovat. Poté slijte a tekutinu použijte do rozprašovače na čištění různých povrchů.

Osvěžení pro boty a oblečení

Pomerančová kůra je silně aromatická, čehož můžete využít v péči o vaše oblečení a boty. Čerstvou kůru vložte do plátěného sáčku, případně zabalte do pečicího papíru, a dejte si ji do bot.

Uvidíte, že budou zase čisté a voňavé jako nové. Pomerančová kůra totiž do sebe totiž natáhne nelibé pachy a pomáhá také hubit bakterie, které zápach způsobují. Podobně můžete sušenou kůru umístit i do skříně s oblečením a vaše prádlo bude vždy svěže vonět.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]