Ústní voda nesmí chybět v žádné domácnosti. Využijete ji nejen na ústní hygienu, ale i v další péči o tělo

Fotografie: Getty Images

Ústní voda má v domácností jistě své pevné místo. Je to nezbytný doplněk správné ústní hygieny a pokud ji ještě nepoužíváte, rozhodně se vyplatí si ji pořídit. A kdyby ne pouze kvůli vašim zubům, pak také kvůli dalším úžasným možnostem použití.

Ústní voda byla původně vynalezena v roce 1879 a sloužila jako dezinfekce při chirurgických výkonech v ústech. Až v roce 1970 byla ústní voda uvedena na běžný trh a byla ceněna především jako prevence špatného dechu a zubního plaku. Většina ústních vod obsahuje přísady jako je tymián, eukalyptus a alkohol. A právě tyto ingredience umožňují, aby byla ústní voda použitá i jinými způsoby. Podívejte se na některé z nich, které by se vám mohly hodit.

Pomáhá eliminovat pachy

Můžete ji použít nejen k odstranění zápachu z úst, ale také z jiných částí těla. Řeč je samozřejmě hlavně o nohách. Pokud vás trápí jejich zápach, zkuste si nohy po koupeli ošetřit i ústní vodou. Uvidíte, že budou dlouho příjemně vonět a zabráníte i pocení.

Pomáhá léčit houby a plísně

Pokud vás trápí mykóza, houby nebo plísně na nohou nebo za nehty, pomůže opět ústní voda. Budete potřebovat dvě odměrky ústní vody a jednu odměrku octa.

Obě tekutiny smíchejte a vatovým tamponkem naneste na postižená místa. Nechte působit a poté opláchněte teplou vodou. Opakujte třikrát denně, dokud nebude plíseň zcela pryč.

Fotografie: Depositphotos

Zabraňuje tvorbě lupů

Ústní voda vám může také pomoci předcházet tvorbě lupů díky svým antifungálním vlastnostem. Stačí ji použít jako kondicionér po mytí vlasů. Ústní vodu naneste na vlasy a nechte krátce působit. Poté opláchněte a vysušte.

Zmírňuje podráždění po bodnutí komáry

Bodnutí komáry může být velmi nepříjemné, ale díky ústní vodě si můžete snadno ulevit. Stačí vzít vatovou štětičku a trochu ústní vody aplikovat přímo na štípnutí.

Zabraňuje tvorbě modřin

Pokud jste se někde uhodili a máte obavu, že se vám na místě velmi rychle vybarví modřina, pak je první pomocí právě ústní voda. Stačí ji ihned po úraze aplikovat na postižené místo. Její stahující vlastnosti způsobí, že se drobné žilky stáhnou a krevní otok se nevytvoří.

Fotografie: Freepik

Prevence proti vším

Díky mentolu je ústní voda skvělým spojencem při prevenci výskytu vší. Těm se totiž osvěžující vůně vůbec nezamlouvá a raději půjdou o dům (hlavu) dál.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]