Kalorie v sušených švestkách a jejich přínos pro zdraví

Není švestka, jako švestka a mezi tou čerstvou a sušenou existují určité rozdíly. Sušené švestky jsou přirozeně bohaté na vlákninu, stejně jako i ostatní druhy sušeného ovoce, ale mimo to mají také sušené ovocné plody vyšší obsah cukru a kalorií. Jedna malinká sušená švestka obsahuje cca 23 kalorií, zatímco čerstvá švestka, která je minimálně jednou tak velká obsahuje 30 kalorií.

Proto je důležité, abychom byli při konzumaci sušených švestek opatrní. Pokud si švestky nesušíte doma sami, ale kupujete je někde ve zdravé výživě, věnujte pozornost také tomu, odkud švestky pochází a o jakou odrůdu se jedná. Sušené švestky jsou ekologickým i praktickým typem potravin, protože se rychle nekazí. K dispozici je tak můžete mít během celého roku. Mimo to obsahují švestky dále zdraví prospěšný draslík, vitamín A, vitamín C, vápník, železo. Pamatujte však na to, že 5 sušených švestek obsahuje zhruba tolik sacharidů, co zastoupí dva plátky chleba. Z tohoto důvodu je lépe snížit dávku konzumace sušených švestek ve srovnání s švestkami čerstvými.

Sušené švestky a zdraví

Ačkoli mají sušené švestky vysoký obsah kalorií, obsahují velké množství pektinu, což je rozpustná vláknina. Příjem rozpustné vlákniny pomáhá se snižováním špatného cholesterolu. Mimo to, že obsahuje sušená švestka dostatek pektinu, působí ve střevech jako učiněný balzám a pomáhá snižovat/léčit zácpu. To je také důvod, proč mnoho lidí konzumuje sušené švestky jako prevenci zácpy. Tato dobrota v sušené podobě je rovněž vynikajícím zdrojem vitamínu K a draslíku. Vitamín K i draslík jsou spojovány se zdravím srdce.

Jak sušené švestky zařadit do jídelníčku?

Konzumovat je můžete samostatně, ale i přidávat do salátů, omáček, kaší, jogurtu, moučníků, dezertů. Naučte se zařazovat švestky do svého jídelníčku, ale pohlídejte si množství a nekonzumujte je bez rozumu, třeba namísto bonbónů. Chuťově jsou vynikající, takže to svádí k mlsání, ale i zdravé potraviny se mají konzumovat s rozumem.

Obrázek:pixabay.com