Vynikající kefírové recepty

O tom, že je kefír nesmírně zdravý, není žádných pochyb. Posiluje imunitu, chrání srdce, upravuje zažívání, dodává tělu vitamíny a minerály, bojuje proti alergiím, pomáhá s hubnutím, je plný bílkovin. O kefíru by se dalo psát opravdu dlouze.

Někdy se mu také přezdívá bílé tekuté zlato. Jde o nápoj, který se zrodil v okolí Kavkazu a Tibetu. Vyrobit lze nejen z kravského, ale i kozího mléka. A pokud se stravujete vegansky, můžete si jej vyrobit z mléka kokosového, sojového nebo zkusit vodní kefír na který se používají Tibetské krystaly – je to kefír vodní, ale má rovněž blahodárné účinky na lidské zdraví. My si dnes však prozradíme kefírové recepty z  mléka kravského, sojového i kokosového. Máte se na co těšit.

Kokosový kefír s čokoládou

Do mixéru vložíte 3 polévkové lžíce roztopené hořké čokolády (nebo 1 plnou polévkovou lžíci kvalitního kakaa), jednu větší sklenici kokosového kefíru, půl lžíce skořice a 1 banán. Veškeré ingredience rozmixujte, nalijte do skleniček a tekutý zákusek můžete hned podávat. Případně ještě na povrchu posypat strouhanou hořkou čokoládou a kokosovými lupínky.

Ovocná vzpruha

Na tento kefírový koktejl budete potřebovat plnou sklenici klasického kefíru (z kravského mléka), šťávu ze tří pomerančů, 2 banány. Vše důkladně rozmixujte a můžete servírovat do skleniček ozdobených kolečkem pomeranče. Má vynikající osvěžující chuť.

Jahodový kefír s banánem

Do mixéru vložte sklenici jahod, přidejte jakýkoliv kefír (pro tentokrát třeba sójový), 1 banán a rozmixujte. Nalijte do vychlazených skleniček a ozdobte lístkem máty nebo jahodou. Někdy kefír během kvašení zhoustne tak, že jej můžete použít i jako řídký jogurt a vytvořit tak chutný ovocný krém.

Kefírová vafle

Rozmixujte hrst jakýchkoliv oříšků či semínek (může být i mix) se dvěma polévkovými lžícemi ovesných vloček. Přidejte jedno vajíčko, špetku prášku do pečiva, lžíci medu a kefír podle potřeby, aby vzniklo tekuté těsto. To nalijte do vyhřátého vaflovače a upečte. K vafli můžete pít některý z výše uvedených kefírových nápojů a zajídat ještě čerstvým ovocem.

Více o kefíru naleznete v minulém článku.

Obrázek: pixabay.com