Co vše může způsobit nedostatek vitamínu D a jak jej získat?

Mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, jak důležitou roli v našich životech sehrávají vitamíny, minerály a další důležité živiny. Dokud je nezačne jednoho dne něco sužovat. Paradoxem je, že s námi vlastní tělo komunikuje, ale my mu nerozumíme.

Tak si například bolest zad spojíme s prací nebo něčím jiným, přitom může jít právě o nedostatek vitamínu. Ale nebudeme předbíhat. Podíváme se na tento problém pěkně popořádku.

Po celém světě se šíří nedostatek vitamínu D jako epidemie. Přitom tento fakt řada lidí podceňuje. Nedostatek vitamínu D je alarmující a způsobit může rakovinu, cukrovku, osteoporózu, srdeční choroby a další. Jak poznat, že si vaše tělo říká o dávku vitamínu D a co jeho nedostatek může způsobit?

Snížená imunita

Nikdy jste nebývali často nemocní a najednou jste víc než kdy jindy stále na hromadě? Na vině může být nedostatek vitamínu D. Bylo prokázáno, že nedostatek tohoto vitamínu přispívá k rozvoji respiračního onemocnění.

Bolest zad a svalů

Asi si říkáte, jak svaly a záda souvisí s vitamínem D? Tato slabost způsobená nedostatkem vitamínu D je proto, že jejich receptory musejí být trvale udržovány tímto vitamínem.

Diabetes

Lidé, kterým chybí v těle vitamín D, patří do rizikové slupiny, protože jsou náchylní k rozvoji cukrovky.

Chronické onemocnění ledvin

Jedinci s pokročilým chronickým onemocněním ledvin jsou často ti, kterým chybí vitamín D.

Krvácivost dásní

Jedná se o chronické onemocnění, jež způsobuje otoky a krvácení dásní. Vitamín D se významně podílí na zlepšení tohoto problému a snižuje počet bakterií v ústech.

Kardiovaskulární choroby

Městnavé srdeční selhání je často spojováno s nedostatkem vitamínu D. Rovněž bylo zjištěno, že lidé s nízkou hladinou tohoto vitamínu se vystavují riziku vysokého krevního tlaku.

Deprese

Deprese a jiné psychické problémy jsou nezřídka projevem nízké hladiny vitamínu D.

Rakovina

Tohle by vás patrně ani ve snu nenapadlo. Nedostatek vitamínu D může způsobit rakovinu prsu i jiné nádorové onemocnění.

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je kombinací několika faktorů, ale pravdou zůstává, že je spojená rovněž s nedostatkem vitamínu D.

Kde se vitamín D nachází?

 • Sluneční záření
 • Losos z volného odchytu, tuňák, halibut
 • Ústřice
 • Kaviár a rybí jikry
 • Sardinky
 • Olej z tresčích jater
 • Krevety
 • Vejce (hlavně žloutky)
 • Obohacené mléko
 • Cereálie
 • Doplňky stravy – volně v prodeji

Na závěr

Vitamín D je nezbytný pro vstřebávání vápníku, tudíž má zásadní vliv na kostru člověka. Díky němu se naše kostra vyvíjí jak má a netrpíme zlomeninami. Jeho dostatek zajistí silnější imunitu, stabilnější krevní tlak, méně bolavých svalů a kostí v těle, včetně prevence nádorového onemocnění. Cítíte-li se věčně unavení nebo máte jiné zdravotní problémy, požádejte svého lékaře, aby vám vzal krev a zjistil, zda vám nechybí v těle nějaký důležitý vitamín, případně rovnou vitamín D.

Obrázek: pixabay.com