Voda s citronem není pro každého. V některých případech může její konzumace nadělat více škody než užitku

Fotografie: Depositphotos

Mnoho výhod pití vody s citronem je vědecky prokázáno. Doporučuje se především ráno – pak prý může stimulovat více než káva. Ale ukázalo se, že ne každý může mít z tohoto nápoje prospěch.

Pití vody s citronem má mnoho výhod, potvrzuje Imashi Fernando. Zaprvé je to jednoduchý nápoj na přípravu. Za druhé hydratuje tělo a díky přídavku citronu dodává vitamín C. Voda s citronem má močopudný účinek. Má pozitivní vliv na metabolismus a trávení. Jedna sklenice citronové vody (asi 200 ml) obsahuje 10,6 kcal a 18,6 mg vitaminu C. Kromě toho obsahuje také kyselinu listovou, draslík, železo a další vitaminy skupiny B, říká lékařka.

Proč se doporučuje pít vodu s citronem nalačno?

Ačkoliv není citron zcela nejbohatší na vitamin C, je velmi prospěšný v boji proti nežádoucím parazitům a bakteriím. Nahrazení ranního šálku kávy vodou s citronem nám přinese mnoho výhod. Nápoj nejen chrání tělo před infekcemi, ale také odstraňuje přebytečné toxiny a způsobuje zvýšení vnímané energie a síly. Stojí za to vědět, že v citronu je draslík, který je prvkem zodpovědným za zdraví našeho oběhového systému, nervového systému a správnou funkci mozku.

Způsobuje voda s citronem migrénu?

Lékařka potvrzuje, že některá fakta ukazují na souvislost mezi konzumací citrusů a migrénou. Také zdůrazňuje, že pro určení příčiny bolestí hlavy je dobré si tyto informace zaznamenat. Stačí si vést jednoduchý deník, do kterého si budete zapisovat záchvaty migrény, potraviny, které jíte, a léky, které užíváte. To může lékaři pomoci určit příčinu vašich bolestí hlavy.

Fotografie: Freepik

Kdo by se měl vyhnout citronové vodě?

Citronová šťáva je kyselá, takže zejména lidé s refluxem by měli být při pití tohoto nápoje opatrní. Citrusové plody zvyšují produkci žaludeční kyseliny. Voda s citronem proto může zesílit nepříjemné příznaky onemocnění, jako je pálení žáhy, bolesti břicha a říhání. Voda s citronem může mít také negativní vliv na vaše zuby. Jakým způsobem? Tento kyselý přídavek může poškodit zubní sklovinu. Pro snížení rizika se doporučuje pít citronovou vodu brčkem a poté si vypláchnout ústa čistou vodou.

Zdroj: Healthline, National Library Of Medicine