Odborníci přibližují pozitiva pití vody s citronem na lidský organismus

O pozitivních účincích pití vody s citronem bylo napsáno už mnohé. Možná i vy tak patříte mezi skupinu lidí, která ji do svého jídelníčku zařadila. Pijete ale vodu s citronem správně? Má se pít ráno nebo večer? Studená nebo teplá? Je třeba si dát na něco pozor? Odpovědi na tyto otázky objevíte na následujících řádcích.

Proč vodu s citronem pít?

Hlavním důvodem, proč většina lidí skleničku vody s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou pije, je nastartování metabolismu po noci. Kromě tohoto účinku voda s citronem obecně pozitivně působí na trávicí soustavu, což souvisí s tím, že citrony alkalizují náš organismus. I když citrony chutnají kysele, v našem těle působí opačně, tedy zásaditě. Tento účinek je dán zejména vysokým obsahem hořčíku a draslíku v citronech.

Fotografie: Pixabay

Z dalších minerálů v citronech najdeme vápník, fosfor a železo, z vitamínů vynikají zejména obsahem vitaminu C. K dalším benefitům pravidelného pití vody s citronem patří příznivý vliv na imunitní systém a také detoxikace organismu, která následně přispívá k zlepšení stavu pokožky, vlasů i nehtů.

Citrony totiž obsahují mnoho elektrolytů, které pomáhají hydratovat tkáně a zároveň umožňují odplavovat z těla škodlivé toxiny. V neposlední řadě zejména ženy oceňují to, že tento nápoj urychluje spalování tuků, a pomáhá jim tak v boji s přebytečnými kilogramy.

Fotografie: Pixabay

Jak pít vodu s citronem správně?

Aby ale měl tento nápoj všechny výše uvedené pozitivní účinky, je třeba ho pít správně. Jednou z důležitých zásad je použít teplou nebo v horkých letních dnech alespoň vlažnou vodu. Teplá voda je totiž k našemu organismu po noci mnohem šetrnější, vypití studené vody by mohlo tělu způsobit určitý teplotní šok.

Další chybou, které se mnoho lidí dopouští, je to, že do vody vymačkají jen šťávu z citronu. Mnohem účinnější je ale použít i citronovou dužinu a kůru, neboť právě v nich se ukrývá velké množství různých vitamínů, minerálů a vlákniny. Pokud se obáváte chemického ošetření citronů, nastrouhejte do nápoje alespoň vnitřní část kůry.

Pokud jde o to, kdy je nejlepší vodu s citronem pít, tedy zda ráno či večer, odborníci doporučují kombinaci. Jednu sklenici o objemu dvou set mililitrů ráno, přibližně půl hodiny před jídlem, druhou sklenici večer, přibližně hodinu a půl před spaním.

Na co si dát pozor?

Osobám, které trápí problémy se žaludkem, se pití vody s citronem na lačný žaludek po ránu příliš nedoporučuje. Také by se nemělo překračovat doporučené množství dvou sklenic tohoto nápoje denně, jinak bychom mohli našemu organismu spíše uškodit než prospět.

Fotografie: Freepik

Zubní lékaři také upozorňují na to, že citronová šťáva má poměrně negativní vliv na zubní sklovinu, kterou při dlouhodobé konzumaci narušuje, proto doporučují pití tohoto nápoje za pomoci brčka, po malých doušcích.

Úvodní Fotografie: DepositPhotos

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]