Naučte se rozpoznat první příznaky mrtvice včas a zvýšit tak šanci na přežití

Fotografie: Pexels

K mrtvici dojde tehdy, když do mozku přestane proudit krev. Mozkové buňky tak začnou velmi rychle umírat a to se nepříjemně odrazí i na celém našem těle. Dle odborníků může mozková příhoda potkat naprosto každého. Avšak třetina hospitalizovaných jsou pacienti nad 65 let.

Vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak a také kouření jsou rizikovými faktory. Pokud ale rozpoznáte včas, že se o vás pokouší mrtvice, máte velkou šanci, že se zachráníte před nejhorším.

Jde o každou minutu

Každý odborník vám potvrdí, že jakmile vás zasáhne mrtvice, hraje se o čas. Pokud k postiženému dorazí včas a dokážou mu do hodiny poskytnout nezbytnou péči, nejen, že zabrání úmrtí. Dokáží tím také odvrátit katastrofální trvalé následky.

Fotografie: Pixabay

ěkteré z následujících symptomů se mohou objevovat po dlouhou dobu. Hodiny, dny a někdy i týdny. Toto jsou první varovné signály, na které si musíte dát pozor.

Ochrnutí obličeje a slabost v končetinách

Zdá se vám, že jedna polovina obličeje je jaksi povislá? Nepoznáváte se v zrcadle? Odborníci doporučují se na sebe usmát. Tento spolehlivý test vám odhalí, zda jsou svaly jedné poloviny obličeje opravdu ochrnuté. Ochrnuté koutky nezvednete.

Pokud někdo dostal mrtvici, náhle pocítí ochablost i necitlivost v jedné z končetin. Nejčastěji je to ruka. Dojde k tomu jen na jedné polovině těla. Pokud se chcete otestovat, zvedněte obě ruce nad hlavu. Zvládli jste to? Nebo jedna zůstala o kus níže než druhá?

Problémy s řečí a bolest hlavy

Dalším častým příznakem je problém s mluvením. Pokud jste po mrtvici, bude vám činit potíže vyslovovat slova. Začnete jakoby šišlat a vynechávat. Jako test se můžete pokusit opakovat jednu větu několikrát.

Fotografie: Freepik

Jste schopni ji odříkat bez problémů? Dejte si pozor také na náhlou a prudkou bolest hlavy. Pokud je to něco mimořádně bolestivého, doporučujeme vyhledat odbornou pomoc.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]