Naučte se rozpoznat první příznaky mrtvice včas a zvýšit tak šanci na přežití

Fotografie: Pexels

K mrtvici dojde tehdy, když do mozku přestane proudit krev. Mozkové buňky tak začnou velmi rychle umírat a to se nepříjemně odrazí i na celém našem těle. Dle odborníků může mozková příhoda potkat naprosto každého. Avšak třetina hospitalizovaných jsou pacienti nad 65 let.

Vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak a také kouření jsou rizikovými faktory. Pokud ale rozpoznáte včas, že se o vás pokouší mrtvice, máte velkou šanci, že se zachráníte před nejhorším.

Jde o každou minutu

Každý odborník vám potvrdí, že jakmile vás zasáhne mrtvice, hraje se o čas. Pokud k postiženému dorazí včas a dokážou mu do hodiny poskytnout nezbytnou péči, nejen, že zabrání úmrtí. Dokáží tím také odvrátit katastrofální trvalé následky.

Fotografie: Pixabay

ěkteré z následujících symptomů se mohou objevovat po dlouhou dobu. Hodiny, dny a někdy i týdny. Toto jsou první varovné signály, na které si musíte dát pozor.

Ochrnutí obličeje a slabost v končetinách

Zdá se vám, že jedna polovina obličeje je jaksi povislá? Nepoznáváte se v zrcadle? Odborníci doporučují se na sebe usmát. Tento spolehlivý test vám odhalí, zda jsou svaly jedné poloviny obličeje opravdu ochrnuté. Ochrnuté koutky nezvednete.

Pokud někdo dostal mrtvici, náhle pocítí ochablost i necitlivost v jedné z končetin. Nejčastěji je to ruka. Dojde k tomu jen na jedné polovině těla. Pokud se chcete otestovat, zvedněte obě ruce nad hlavu. Zvládli jste to? Nebo jedna zůstala o kus níže než druhá?

Problémy s řečí a bolest hlavy

Dalším častým příznakem je problém s mluvením. Pokud jste po mrtvici, bude vám činit potíže vyslovovat slova. Začnete jakoby šišlat a vynechávat. Jako test se můžete pokusit opakovat jednu větu několikrát.

Fotografie: Freepik

Jste schopni ji odříkat bez problémů? Dejte si pozor také na náhlou a prudkou bolest hlavy. Pokud je to něco mimořádně bolestivého, doporučujeme vyhledat odbornou pomoc.