Vhodné potraviny pro boj s cukrovkou. Správný jídelníček se postará o regulaci hladiny cukru v krvi

Fotografie: Manu5 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud jste pacient léčící se s cukrovkou, pak jistě dodržujete léčbu farmaceutickými přípravky. K té je však dobré zvolit i vhodný jídelníček. Některé potraviny dokážou regulovat hladinu cukru v krvi.

Jakmile je člověku diagnostikována cukrovka, jeho život se dramaticky změní. Pravidelné kontroly hladiny cukru v krvi se pro pacienta stávají životně důležité. Zpravidla přicházejí na pomoc farmaceutické přípravky. Léčbu však můžete podpořit i přírodní cestou, a sice výběrem správných potravin, jejichž konzumace může normalizovat hladinu cukru v krvi, chránit srdce a zlepšit trávení, říká lékařka Lisa Hodgson.

Česnek je nejlepším přítelem vašeho srdce

Česnek je úžasným přírodním antibiotikem a skvělým ochráncem pro diabetiky. Jeho složky pomáhají játrům regulovat zvýšenou hladinu cukru v krvi. Chrání také srdce, protože zlepšuje krevní oběh. Pokud se tedy léčíte s cukrovkou, pamatujte, že ve vašem případě není česneku nikdy dost. Zakomponovat ho můžete do většiny slaných pokrmů.

Špenát je bohatý na antioxidanty

Špenát je obzvláště bohatý na kyselinu alfa-lipoovou, silný antioxidant, který ovlivňuje rychlost spalování cukru v krvi. Špenát navíc stimuluje regeneraci nervových vláken, chrání také oči a srdce. Obecně je listová zelenina skvělá volba pro pacienty s cukrovkou, můžete tedy místo špenátu zapojit do jídelníčku i rukolu, hlávkový salát nebo čekanku.

Vejce pro prevenci onemocnění srdce

Vejce dokážou udržet stabilní hladinu cukru v krvi po celý den. Pokud jste se tedy do nynější doby vejcím raději vyhýbali, například kvůli cholesterolu, svůj zvyk byste měli změnit, protože kromě jiného, vejce výrazně snižují riziko rozvoje srdečních chorob a předcházejí útoku cévní mozkové příhody neboli mrtvice.

avokádový toast, chleba, avokádo, vařená vejce
Fotografie: Pexels

Všemocné avokádo pomáhá nejen při hubnutí

Avokádo obsahuje minimum sacharidů, zato se může pyšnit vysokým obsahem vlákniny. Z toho důvodu je velice žádoucí konzumovat ho při léčbě cukrovky, protože se nemusíte obávat zvýšení hladiny cukru v krvi. Navíc je ideální potravinou, snažíte-li se shodit přebytečná kila. Pacienti s cukrovkou ho tedy mohou jíst zcela bez obav.

Zdroj: Healthline