Příznaky, podle kterých poznáte, že slinivka břišní není v nejlepší kondici a měli byste vyhledat odbornou pomoc

Fotografie: Depositphotos

Slinivka břišní je důležitým orgánem, který mimo jiné udržuje optimální hladinu cukru v krvi. Když správně nefunguje, projeví se to závažnými zdravotními problémy.

Pankreas neboli slinivka břišní je laločná žláza, která má vnější i vnitřní sekreci a která patří mezi orgány trávicí soustavy. Pomáhá štěpit cukry, tuky i bílkoviny. Bez její fyziologické funkce nebude tělo správně trávit. Zdravotní problémy souvisící se slinivkou se projevují typickými příznaky. Určitě je dobré se naučit je rozpoznávat, radí lékař Saurabh Sethi.

Co pankreas tvoří

Slinivka břišní je tvořena třemi částmi – hlavou, tělem a ocasem. Hlava je její největší část, tělo spojuje hlavu s ocasem a ocas je zúžený výběžek, který směřuje ke slezině. Endokrinní složku pankreatu reprezentují Langerhansovy ostrůvky, které obsahují alfa-buňky, jež tvoří glukagon, a beta-buňky tvořící inzulin. Oba hormony jsou odváděné do krve.

Jaká onemocnění pankreatu existují

Nejznámější nemocí, která postihuje slinivku břišní, je diabetes mellitus neboli cukrovka. Do objevu inzulinu to byla smrtelné onemocnění. Díky inzulinu žijí pacienti s cukrovkou normální život. Další nemocí pankreatu je akutní a chronická pankreatitida, nedostatek pankreatických enzymů a rakovina slinivky břišní.

Fotografie: Depositphotos

Jaké jsou příznaky onemocnění pankreatu

Slinivku břišní mohou postihnout akutní i chronické zdravotní problémy. U akutní formy se kvůli bolesti dostane pacient poměrně rychle k lékaři. U chronické formy jsou příznaky mírnější, zato se ale opakují. Mezi příznaky patří:

  • častá bolest břicha
  • zvracení
  • průjem
  • progresivní úbytek hmotnosti
  • svědění pokožky
  • zvýšená hladina krevního cukru
  • narušená glukózová tolerance
  • v pokročilých případech cukrovka.

Jaká je prevence vzniku onemocnění pankreatu

Kdo si chce zachovat zdravou slinivku břišní, měl by pro to něco udělat. Sem patří třeba omezení konzumace alkoholu a tučných pokrmů, cukru, sladkostí. U některých zánětů pankreatu může pomoci změna stravování. V každém případě potíží se slinivkou je třeba se obrátit na lékaře.

Přírodní léčba nemocné slinivky

I v přírodě lze najít byliny, které nemocné slinivce břišní prospějí. Je to například lékořice, která je považována za jedinečný lék, protože má protizánětlivé účinky, snižuje otoky a bolesti spojené s pankreatitidou. Výborný je i měsíček lékařský, přeslička, pampeliška, oregano, zelený čaj či extrakt z hroznových jader.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]