Problémy s neustále se vracejícími záněty pomůže vyřešit prostá úprava jídelníčku

Fotografie: Freepik

S chronickými záněty má zkušenost řada lidí. Bývá spojen s celou řadou zdravotních problémů. Proto bychom měli usilovat o snížení zánětlivosti v našem těle. A jak jinak než vhodným životním stylem, který zahrnuje především vyváženou stravu a pravidelný pohyb. Jaké protizánětlivé potraviny je vhodné zahrnout do své stravy co nejdříve?

Omega-3

Tyto kyseliny živočišného původu jsou pro naše zdraví mimořádně důležité. Mají silné protizánětlivé účinky, ale jsou nezbytné také pro správné fungování metabolismu nebo pro činnosti mozku. Působí také proti oxidačnímu stresu a pomáhají tělo zbavovat toxických látek. Nejlepší zdroje omega-3 mastných kyselin jsou:

  • Losos
  • Sardinky
  • Sleď
  • Makrela
  • Ančovičky
Fotografie: Pixabay

Zelená listová zelenina

Kapust,a špenát, petrželka, bazalka nebo různé druhy salátů… Jak často je ve své stravě máte vy? Pokud odpověď není každý den, je něco špatně, a na vašem zdraví se to dříve nebo později projeví. Obsahují totiž silné antioxidanty, flavonoidy, karotenoidy i všestranně prospěšný vitamín C.

Fotografie: Pixabay

Tyto látky pomáhají chránit buňky před poškozením a dodávají tělu celou řadu nezbytných látek. Vyplatí se je konzumovat především v syrové formě, jelikož tak si nejlépe zachovávají obsah důležitých látek.

Borůvky

Mnoho lidí tyto plody nezná jinak než ve formě jogurtu nebo plněné v knedlících. To je ale velká chyba. Tyto plody jsou nejlepší čerstvé a v takovém stavu jsou obrovskou zásobárnou vitamínů a minerálů. Pokud máte možnost dopřávat si tyto bobule často, pak to určitě využijte. Je škoda zpracovat je na džem.

Matcha

Japonský matcha patří k nejlepším zeleným čajům vůbec. Obsahuje totiž 17krát více antioxidantů než výše uvedené borůvky a 7krát více než tmavá čokoláda. To už je docela velká nálož zdraví, nemyslíte? Dopřát si šálek kvalitního čaje matcha je tedy vhodné každý den. A zejména na podzim a v zimě vás ještě i příjemně zahřeje.

Fermentované potraviny

Zlepšení střevní mikroflóry přímo souvisí s funkcemi imunitního systému. Právě konzumace fermentovaných potravin dokáže skvěle podpořit mikroflóru ve střevech a zajistit množení dobrých bakterií, které se starají o rovnováhu v našem trávicím ústrojí.

Fermentované produkty jako je třeba kefír, nakládaná zelenina, zelí, olivy anebo jiné nakládané produkty pomáhají vracet střeva do formy a redukují pravděpodobnost zánětlivých onemocnění.

Fotografie: Freepik

Houby shiitake

Tyto japonské houby u nás nejsou tak dobře známy, ale pokud je máte možnost sehnat, neměli byste váhat zařadit je do svého jídelníčku. Obsahují účinné látky, které potlačují zánět. Je to zejména látka jménem ergothionein, který snižuje oxidační stres. Jsou také skvělým zdrojem mědi, která je pro naše zdraví nezbytná. Naše tělo si tento element neumí samo vyrobit, a proto mu jej musíme dodávat prostřednictvím stravy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]