Cibulový sirup jako efektivní obrana proti sezónním onemocněním. Tento recept znaly již naše babičky

Fotografie: Freepik

Jaro je snad nekrásnější ze všech ročních období. Sluníčko začíná hezky hřát a příroda se probouzí k životu. Pro náš organismus, který je po zimě oslabený, může být ale jarní počasí zrádné. I když je pocitově příjemně, chladný vítr s sebou může přinést sezónní chřipky a nachlazení.

Období koronavirové krize navíc přináší další komplikace. Vyčerpává nás psychicky i fyzicky. Kvůli nutnosti zdržovat se co nejvíce doma přicházíme o dostatek čerstvého vzduchu, slunečního světla a pohybu. Jsme oslabení a každý kolem letící bacil se u nás rád ubytuje.

Obzvláště v této době je proto nutné dbát na zdravou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Pokud je to možné, hýbejte se. Procházka by byla ideální, můžete si ale zacvičit i doma, třeba podle videí na internetu.

Fotografie: Freepik

Pro posílení obranyschopnosti organismu můžete také sáhnout po různých vitamínových doplňcích. K dispozici je ale i řada přírodních vitamínových bomb – ovoce a zelenina (česnek, cibule) nebo bylinky.

Cibulový sirup je plný vitamínů a minerálů

Cibule je jednou ze základních ingrediencí v naší kuchyni. Je nízkokalorická, takže neohrozí vaši štíhlou linii. Obsahuje širokou škálu vitamínů (C, E, B1, B3, B6) a minerálů (sodík, draslík, hořčík, vápník, fosfor, železo, měď, zinek, mangan, síra), dále také vlákninu a bílkoviny. Při tepelné úpravě samozřejmě obsah látek klesá.

K výrobě sirupu budete potřebovat cca 250 g cibule, zvolit můžete jakýkoliv druh. Cibuli oloupejte a nasekejte na jemné kousky a naplňte jí uzavíratelnou nádobu o objemu 400 ml. Přidejte 4 lžíce medu (nebo cukru, ale med je samozřejmě bohatější na živiny). Směs důkladně promíchejte, nádobu uzavřete a nechejte na chladném místě 3 dny. Cibule uvolní spoustu šťávy, asi 150 ml. Přecezenou šťávu uchováte v lednici až 3 týdny. Pijte každý den lžíci sirupu.

Zdroj: EatThis

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]