Vdovského hrbu se dá snadno zbavit podomácku. Pomohou i jednoduché cviky a vápník

Fotografie: Depositphotos

Vdovský hrb je nepříjemný příznak, který může snadno narušit váš vzhled a koordinaci těla. Zbavit se ho můžete snadno, a to hezky podomácku.

Vdovský hrb je nepříjemný stav, jenž se vyznačuje nadměrným zaoblením horní části zad. Tato deformace páteře může být důsledkem různých faktorů, včetně špatného držení těla, osteoporózy, svalové nerovnováhy nebo genetických predispozic. Během minulého staletí pak nejčastěji postihovala starší ženy, které přišly o své muže a zůstaly samy na domácí práce, říká doktor William Morrison. Onemocnění však může postihnout i mladší generace.

Vdovský hrb a jak se ho můžete zbavit

Vdovský hrb se může dle odborníků projevit různými příznaky, ovšem typické je pro něj zaoblení horní části zad. To je důsledkem přílišného zakřivení páteře dopředu, což vytváří zvláštní tvar. Pacienti mohou v důsledku tohoto problému trpět také sníženou pohyblivostí, a to zejména v oblasti krku a hrudi, a bolestí zad. Ty ve většině případů způsobuje nadměrný tlak na páteř a svalová nerovnováha těla. Všechny tyto symptomy se pak mohou odrazit i na psychice jedince.

Pokud problém trápí i vás, nemusíte však zoufat. Vdovského hrbu se totiž můžete poměrně snadno zbavit, a to prováděním správných cvičení na posílení svalů zad. Ta zlepší držení vašeho těla a zlepší rozsah pohybu v páteři, čímž navíc uvolní přílišné napětí. Jak také uvádí lékařka Marie Lorraine Johnson, v mnoha případech pomůže podpora páteře, jako je například nošení korzetu či opěrky páteře.

Úleva od bolesti zad: Z pohodlí domova pomohou i teplé a studené obklady

Zaměřte se i na zdravou stravu

Nezbytné je poté zaměřit se na svůj celkový životní styl a zdravou stravu, doporučuje lékař Timothy Gossett. Pokud chcete podpořit zdraví svých kostí, zbavit se vdovského hrbu, a hlavně snížit své riziko osteoporózy, zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vápník a vitamín D. Ty totiž podporují tvorbu kostní hmoty, a navíc je pomáhají regenerovat. Snažte se také zmírnit stres, a to nejlépe pomocí jógy. Ta má totiž také velmi příznivé dopady na držení těla a jeho estetiku.

podložka svaly jóga
Fotografie: Pexels

S bolestí a nepříjemným napětím vám dokáže pomoci zejména pozice Balasana a Bhujangasana. Ty uvolňují celou délku páteře a stejně tak vyčistí vaši mysl od nepodstatných věcí, zmiňuje trenér Daniel Bubnis. Mimo jiné si pak dokáží poradit i s problémy se sedacím nervem, jak jsme na Zdravém Stravování již dříve uváděli. Plusem je také skutečnost, že je můžete provádět z pohodlí svého domova a nezaberou vám příliš mnoho času.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]