Signály, které ukazují na to, že je narušená střevní mikroflóra a řešení tohoto problému

Fotografie: Freepik

Naše tělo je dokonale fungující stroj. Na všechno má svoje metody, nástroje a pomocníky. A jedním z těch nejdůležitějších bezpochyby je střevní mikroflóra. Ta je tvořena společenstvím rozmanitých mikroorganismů, které spolu vzájemně fungují a spolupracují a mají nesmírně pozitivní vliv na fungování celého našeho těla.

V současnosti jsme však vystavováni mnoha faktorům, které naši střevní mikroflóru ohrožují. Jde zejména o neustálý stres, braní antibiotik, znečištění životního prostředí, nezdravá strava a mnohé další. Proto stojí za to vědět, jak bychom se měli starat o dobrý stav našeho mikrobiomu a jaké signály by nás měly přimět, abychom se se začali o tyto malé organismy starat a věnovat jim náležitou pozornost.

Poznejte, že tělo volá o pomoc

Jak poznáme, že naše střevní mikroflóra volá o pomoc? Nejčastěji se ohlásí ve formě trávicích problémů. Dává to logiku – pokud trávení nefunguje optimálně, je to jasný znak, že střevní mikrobiom nezvládá svou funkci dostatečně dobře.

Mezi typické projevy potíží patří nadýmaní, bolesti břicha, nepravidelné vyprazdňování, průjem apod. Kromě toho se ale slabá střevní mikroflóra velmi rychle odrazí i na naší imunitě. V rámci obranných mechanismů těla hraje totiž klíčovou úlohu a pokud nefunguje správně, naše tělo bude náchylnější k běžným infekcím.

Jak střevní mikroflóru podpořit

Základem je samozřejmě změna životního stylu, která povede k omezení škodlivých aktivit. To znamená především zapracovat na snížení stresu, zaměřit se na pravidelnou stravu a pohyb, omezit příjem cukru, nezdravých tuků a alkoholu. Samo to ale nemusí stačit, a proto je nutné zahrnout do své stravy také probiotika. Jde o doplňky stravy, které pomáhají normalizovat střevní mikroflóru a obnovují její funkčnost. Naprostou samozřejmostí by měla být tehdy, pokud trpíte střevními potížemi, ale také pokud musíte brát antibiotika.

Kromě doplňků nezapomeňte upravit svůj jídelníček a zařazujte pravidelně potraviny, které ze své podstaty jako probiotika fungují. Mezi ně patří například kefír a další kysané mléčné výrobky, ale také kyselé zelí a kvašená zelenina. Řada odborníků doporučuje i používání kurkumy, která má protizánětlivé účinky. Vyplatí se zcela se vyhnout bílému cukru a lepku alespoň do té doby, než dojde ke zlepšení.

Zajistěte si pevné zdraví

Investice do obnovy střevního mikrobiomu se vám bohatě vrátí. Kromě probiotik a prebiotik vám pomůže i vyvážený jídelníček, který bude zahrnovat minimum technologicky zpracovaných potravin, a naopak více potravin bohatých na vlákninu. Vláknina vyživuje střevní bakterie a pomáhá jim dobře si plnit své funkce. Zdravá střevní mikroflóra pro vás pak znamená především jistotu, že vaše tělo správně funguje a vy máte spolehlivou ochranu před nemocemi.

Fotografie: Getty Images

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]