S bolestí sedacího nervu si úspěšně poradí domácí jóga. Pomůže i póza Balasana a Bhujangasana

Fotografie: Depositphotos

Pravidelné cvičení jógy a protahování může pomoci uvolnit napětí v těle, posílit svaly kolem sedacího nervu a snížit tlak na nervová zakončení.

Bolest sedacího nervu, známá také jako ischias, může být obtěžující a omezující problém, který postihuje mnoho lidí. Tato bolest může být způsobena mnoha faktory včetně poranění, dlouhodobého sezení, přetížení, nebo dokonce hernie disku, říká doktorka Angela M. Bell. Štíhlý nerv, který prochází dolní částí páteře až do nohou, může způsobovat pálení, brnění nebo ostrou bolest, která může omezit vaši pohyblivost a kvalitu života. Jóga může být účinnou metodou ke zmírnění bolesti sedacího nervu a posílení těla, sděluje osobní trenér Daniel Bubnis.

Póza Balasana

Pozice Balasana, známá také jako pozice dítěte, může být pro bolest sedacího nervu velmi užitečná. Tato pozice umožňuje uvolnění a protažení dolní části zad a páteře, což může pomoci zmírnit tlak na sedací nerv a snížit bolest, jak jsme vás informovali v článku na webu ZdravéStravování.

Posaďte se na paty a pomalu sklánějte tělo dopředu, natáhněte ruce před sebe a pokládejte čelo na podložku. Můžete držet kolena spolu nebo je oddělit podle svého pohodlí. Ruce nechte vystrčené před sebe s dlaněmi položenými na podložce. Zůstaňte v této poloze a pohodlně dýchejte, zaměřte se na uvolnění svalů zad a páteře. Balasana můžete držet po dobu 1–3 minut nebo podle vlastní pohody. Poté se pomalu vracejte zpět do vzpřímené polohy.

Póza Ardha Kurmasana

Tato jógová pozice je účinná při uvolňování napětí v dolní části zad a břiše, což může snížit tlak na sedací nerv. Sedněte si na podložku s nohama vytaženýma před sebe. Skloňte se dopředu, předkloňte se a natáhněte ruce směrem k nohám, případně si můžete položit ruce pod nohy. Držte tuto pozici po dobu několika nádechů a postupně se snažte prohlubovat svůj předklon.

jóga, cvičení
Fotografie: Freepik

Póza Ardha Chandrasana

Póza půlměsíce, známá také jako Ardha čandrásana, je cvičení jógy, které posiluje, stabilizuje a vyrovnává tělo, zatímco zvyšuje flexibilitu, uvolňuje napětí a protahuje páteř, hýždě a stehna. Pózu proveďte tak, že se postavíte v pozici trojúhelníku, opřeni o zeď, a postupně se budete předklánět dopředu s jednou nohou dopředu a druhou vzadu, přičemž protahujete horní polovinu těla. Držte pozici až 1 minutu, poté se vraťte do výchozí polohy a opakujte na druhé straně.

Bolest zad nemá šanci díky domácím cvikům. Úlevu zajistí i pozice dítěte a pootočení páteře

Póza Bhujangasana

Tato póza také pomáhá otevřít hrudník a zlepšuje flexibilitu páteře a podle studie z roku 2023 zlepšuje cirkulaci krve. Díky tomu je tato póza velmi účinná při ischiasu. Lehněte si na břicho s nohama spolu a dlaněmi vedle hrudníku. Dlaně dejte mírně pod úrovní ramen a palce směrem k tělu. S každým nádechem pomalu zvedněte horní část těla od podložky. Udržujte paže mírně pokrčené v loktech a dívejte se dopředu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]