Včasné rozpoznání příznaků blížícího se infarktu může zachránit život

Fotografie: Pixabay

Infarkt není jen strašákem starších lidí. Ve skutečnosti může ohrožovat i mladou generaci. Rizikové faktory jsou totiž dost často spojené s rychlým a stresujícím životem, který je pro mladé lidi typický. Může tedy přepadnout i vás, i když se považujete za zdravé a plné síly. Jak ale takový infarkt poznáte?

Pokud se domníváte, že se vždy projeví silnou bolestí na hrudníku, pak jste na omylu. Někdy může být infarkt natolik nenápadný, že jej pacient i jeho okolí snadno přehlédnou, což může mít vážné následky.

Bolest může být prakticky kdekoliv

Nejtypičtějším příznakem infarktu je pálivá bolest na hrudníku, která ale přechází až do ramene, ruky, krku, zad, mezi lopatky nebo také do čelisti a břicha. Není však výjimečné ani to, že bolí různé jiné části těla a hrudník vůbec.

Velmi často může například nepříjemně brnět levá ruka. Přesto ale taková bolest bývá delšího trvání – pokud tedy přetrvává i po 15 minutách, lze usuzovat, že se může jednat o infarkt.

Nevolnost, návaly horka, pocení

Infarkt značí i příznaky, které bychom si možná spíše spojili s nevolností a trávícími obtížemi. Může se vyskytovat nadměrné pocení, bledost nebo pocity na zvracení. Až 80 procent pacientů dokonce popisuje úzkost nebo i závratě. Bohužel přesně takové pocity si s infarktem spojí asi málokdo.

Dušnost, potíže s dýcháním

Pokud nemůžete zničehonic popadnout dech a zrovna jste neběželi několik kilometrů, je to asi znamení, že vaše srdce úplně nestíhá doplňovat krev tak rychle, jak by mělo. Jste-li k tomu navíc pravidelně unavení, ačkoliv k tomu nemáte důvod, raději si zajděte na vyšetření. Možná zjistíte, že jste v tichosti prodělali infarkt a ani o tom nevíte.

Otoky končetin

Pokud jste zaznamenali otoky nohou, zejména chodidel a kolem kotníků, mohou být méně nápadnou známkou srdečního selhání. Jestliže také ručička na vaší váze neustále stoupá a vy netušíte proč, může se jednat o nežádoucí zadržování vody v těle, které také ukazuje na srdeční potíže.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]