Pádné důvody, proč si dopřávat kakao každý den a zlepšit tak svůj život

Fotografie: Pixabay

Kakao obvykle vnímáme jako něco zdravého, co si můžeme dopřát každý den. Dá se z něj vyrobit čokoláda i lahodný nápoj. Ovšem má vliv i na zdraví.

Plody kakaovníku pravého (Theobroma cacao) známe především díky americkým Mayům. Každý, kdo tento strom s velkými bobulemi někde viděl, jen stěží uvěří, že patří do čeledi slézovitých (Malvaceae), a je tedy příbuzný například s obyčejným slézem, který roste na stráni a který používáme do čaje. Plodů kakaa si ceníme nejenom pro jejich chuť, ale také díky jejich účinkům, říká lékařka Elise Mandl.

Fytonutrienty pomáhají proti obezitě

Chcete zhubnout bez pocitu hladu, ale zároveň si chcete dopřát něco dobrého? Pak bude čokoláda s vysokým obsahem kakaa ideální volbou. Nasytí vás a zároveň nerozkolísá hladinu krevního cukru, skoro žádný totiž neobsahuje. Kakao si tedy můžete dopřát bez výčitek opravdu kdykoli.

Fotografie: Pixabay

Uplatní se i při péči o zuby

Prospěšné účinky kakaa lze pozorovat i v mnoha jiných oblastech života. Například obsažené polyfenoly pečují o ústní dutinu a chrání vás před zubním kazem. V podobě masky jsou také skvělé pro vaši pokožku (stačí ho jen smíchat s kokosovým olejem). Nevěřte tomu, že čokoláda naopak způsobuje akné, je to mýtus.

Kakao pomůže při menstruačních křečích

Kdybyste se dostali do říše starověkým Mayů, byli byste překvapeni, jakým způsobem tu kakao používali. Jeho plody upražili, nadrtili a rozmíchali s horkou vodou – a nic víc. Žádné doslazování ani nic podobného. Výsledkem byl tedy poměrně hořký nápoj, kterému byla ovšem přisuzována celá řada účinků (používal se mimo jiné i jako afrodiziakum). Dnes ho však ženy uplatní v docela jiné oblasti.

Fotografie: Pixabay

Obsahuje totiž hlavně hořčík, který pomůže s jednou velmi nepříjemnou věcí – křečemi. A nezáleží na tom, zda jde o křeče po námaze nebo třeba o ty, které je neodmyslitelně provází při menstruaci. Je jen na vás, jakým způsobem se je rozhodnete zmírnit. Někdy pomůže právě výše zmíněný nápoj (podle chuti si ho však můžete bez obav osladit), jindy je vhodné vsadit na vysokoprocentní hořkou čokoládu.

Pomoci může i vašim plicím

Potýkáte se často s astmatem? Pak byste měli vědět, že kakao obsahuje důležité sloučeniny, které vám s vaším problémem mohou pomoci. Jde především o prospěšně působící theobromin a teofylin. Obě tyto složky pomáhají při astmatu. Ta první uvolňuje plíce a pomáhá předcházet rakovině, druhá zmírňuje alergie.

Fotografie: Pixabay

Posílíte i svou imunitu

A tím prospěšné účinky kakaa stále ještě nekončí. Pokud mu to dovolíte, postará se i o vaši imunitu. Jde totiž o silný antioxidant, který pomáhá z těla odstranit volné radikály. To jsou odpadní produkty buněk, které mají tendenci se v nesprávně pročišťovaném těle hromadit. Kakao tomu však brání a jako bonus pečuje i o správnou srážlivost krve a snižuje krevní tlak.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]