Dýňový olej nejen dobře ochutí jídlo, ale výrazně také ovlivní lidské zdraví

Nejenom klasická dýně, nebo dýňová semena. I dýňový olej bychom měli zařadit do našeho jídelníčku. Hlavně kvůli vlivu na zdraví. Zapomínat však nelze ani na to, že je skvělým dochucovadlem na řadu pokrmů. Hodí se v případě zeleninových salátů, ale třeba i na těstoviny, či do různých krémových polévek. Klidně je ale možné si dát lžičku dýňového oleje jenom tak.

Co všechno dýňový olej obsahuje?

Podívejme se na dýňový olej blíže a začneme tím, co všechno obsahuje a co dokáže našemu tělu dát. Je toho mnoho. Pokud začneme vitamíny, nelze zapomínat na A, B6, stejně jako na vitamíny C nebo i K. Dále obsahuje řadu zcela unikátních látek, jako thiamin, riboflavin, niacin a dále i důležitou kyselinu listovou. Z minerálů je nejvýznamnější zinek, vápník, železo, hořčík, fosfor a draslík. A co tato unikátní kombinace přinese našemu organismu? +

Zaujme také velmi vysoký obsah omega 3 a dále omega 6 mastných kyselin. Ty jsou obecně doporučovány pro zlepšení našeho zdraví ve všech ohledech, a to ať už jde třeba o cholesterol, nebo také naši psychickou pohodu.

Komplexní zlepšení našeho zdraví

Výčet pozitiv je opravdu celkem bohatý. Kladem je třeba snižování cholesterolu, ale i výborné protizánětlivé účinky. Olej z dýňových semen však také prospívá našemu trávení, které optimalizuje. Umí také skvěle bojovat proti různým parazitům a perfektně funguje i jako prevence.

Muži ho ocení proto, že prospívá prostatě, ale také pozitivně ovlivňuje jejich sexuální výkonnost. Dále je tu i podstatný vliv na zrychlení metabolismu, což se hodí nejenom při snaze zhubnout. Dále pomáhá naší kůži, kterou zklidňuje a léčí na ní záněty, stejně jako má blahodárný vliv na nervový systém a na podporu paměti a koncentrace.

Kolik dýňového oleje užívat?

S jeho užíváním to není třeba přehánět. Důležité je množství než určitá pravidelnost. Denní dávka by měla být zhruba jedna čajová lžička. Při pravidelném užívání na sobě budete pozorovat právě výše popsané účinky. Doba užívání by měla být minimálně dva týdny. Nejlepší doba pro konzumaci je asi 30 minut před tím, než se pustíte do své večeře, nebo naopak ráno, hned po probuzení na lačno.

Jde to i bez oleje

Co když doma dýňový olej nemáte? Není třeba zoufat. Vyrábí se z dýňových semen, a tak je alternativou jejich konzumace. Pouze pozor na jejich skladování a možnou oxidaci, která může celková pozitiva výrazným způsobem ovlivnit.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]