Zdraví ledvin je náchylné na časté zlozvyky, mezi které patří například i nadměrný příjem soli

Fotografie: Depositphotos

Některé návyky, které jsou typické pro mnoho lidí, mohou závažně poškodit vaše ledviny. Je proto důležité, abyste je omezili, než se objeví nepříjemné problémy.

Ledviny jsou nedílnou součástí lidského těla a plní řadu důležitých funkcí, jako je zejména filtrace krve, regulace krevního tlaku, odpadních složek či kyselosti a také produkce moči. Proto pokud by došlo k jejich poškození, může se to závažně odrazit na vašem celkovém zdraví – a právě mnoho typických návyků současné doby k tomuto nebezpečnému problému přispívá, říká doktorka Megan Soliman.

Návyky, které poškozují vaše ledviny

Zdravé ledviny jsou klíčové pro udržení celkového zdraví těla. Pokud se chcete ochránit před potenciálními problémy, je důležité vyhnout se návykům, které tento párový orgán výrazně poškozují. Jedná se především o:

  • Nedostatečný příjem vody: Pokud nebudete své tělo dostatečně hydratovat, ledviny nemusí být schopny řádně filtrovat krev a odstraňovat odpadní látky z těla ven. To může zvýšit riziko vzniku ledvinových kamenů a zánětů močových cest.
  • Nadměrný příjem soli: Příjem nadměrného množství soli zvyšuje krevní tlak a zatěžuje ledviny. Stejně tak může tento problém poškodit cévy v ledvinách a omezit jejich schopnost filtrovat krev.
  • Nadměrný příjem bílkovin: Konzumace nadměrného množství bílkovin, zejména z masa a ryb, může zvýšit zátěž na ledviny. Ty poté musí vyvinout příliš velké úsilí na to, aby je zpracovaly, což vede k jejich oslabení.
  • Léky na bolest: Příliš časté nebo dlouhodobé užívání léků na bolest, jako je zejména ibuprofen a naproxen, může způsobit poškození ledvin. Tyto prostředky totiž omezují průtok krve do ledvin a zvyšují riziko vzniku zánětu.
  • Kouření a nadměrná konzumace alkoholu: Oba tyto nebezpečné faktory mohou ovlivnit krevní tlak a snížit průtok krve do ledvin, což může způsobit poškození orgánu.
  • Nízká fyzická aktivita: Nedostatek pohybu přispívá k nadváze a zvyšuje riziko vzniku cukrovky a vysokého krevního tlaku. Jedná se o faktory, které výrazně zvyšují riziko poškození ledvin.

Selhání ledvin v počátku ani nemusí vykazovat příznaky. Postupem času se stupňují otoky i únavou

nohy sportovce
Fotografie: Pixabay

Obecně je také důležité, abyste dbali na svůj životní styl a zejména dodržovali kvalitní jídelníček. Pokud na sobě pocítíte, že je něco v nepořádku s vašimi ledvinami, raději se co nejdříve poraďte se svým lékařem, abyste mohli začít problém řešit včas.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]