Plyny z trávicí soustavy zkrátka musí ven. Jejich zadržování je jednoznačně nebezpečnější alternativou

Fotografie: Depositphotos

Když se ve vašem těle nahromadí přebytečný plyn v trávicí soustavě, může se dostat ven pouze ze dvou míst, a jedním z nich je váš zadek. Tento proces vylučování plynů je známý jako prdění.

Plyn, který způsobuje prdění (a také říhání), se normálně tvoří během trávení a také při polykání vzduchu spolu s jídlem při jídle nebo pití. Tento plyn se může tvořit rychleji, pokud kouříte, používáte brčko nebo jíte těžce stravitelné potraviny. Plynatost také může být vyšší, pokud jste ve stresu, máte zácpu nebo zdravotní potíže ovlivňující trávicí systém. Plyn může způsobovat nadýmání a nepříjemné pocity. Prdění je zdravý způsob uvolňování plynů z těla, říká doktorka Cynthia Taylor Chavoustie.

Prdění je normální

Většina lidí si prdne pětkrát až třiadvacetkrát denně. Někteří se mohou cítit trapně nebo nepříjemně, pokud prdí častěji, mají nepříjemné nebo zapáchající prdy nebo musí prdět na veřejnosti. Někteří lidé se snaží prdy zadržet, dokud se necítí dostatečně bezpečně, aby je mohli vypustit, nebo dokud plyn nekontrolovaně neunikne. Zadržování prdů nemusí být pro vás dobré a je mnohem zdravější je prostě vypustit.

Co se děje, když zadržujete prdy

Zadržování plynů, včetně prdů, může mít několik nepříjemných vedlejších účinků. Pokud zadržujete prdy, mohou se plyny hromadit v tlustém střevě, což může způsobit nepohodlí, bolest a nadýmání. Dále může zadržování prdů vést ke zvýšenému tlaku v břišní dutině, což může být problematické zejména pro osoby trpící křečovými žilami nebo hemoroidy. Pokud se plyny hromadí, mohou také být vstřebávány do krevního oběhu a následně vylučovány močí.

V některých případech může zadržování plynů vést k delším záchvatům nadýmání a zhoršení pohody a celkového zdraví. Na druhé straně, prdění je přirozený proces a je zcela běžné, že si zdravý dospělý člověk prdne 14–23krát denně. Vzhledem k tomu, že zadržování prdů může mít negativní dopad na zdraví, je důležité nezadržovat je a umožnit tělu, aby se jich přirozeně zbavilo.

hemeroid wc
Fotografie: Freepik

Jak bezpečně zadržet prd

Dříve nebo později se plyn dostane ven. Lékaři nemají lékařské rady, jak prd zadržet, což vyžaduje, abyste drželi svěrače stejně jako při stolici. Zdá se však, že pokud dokážete zadržet prd, aniž byste pociťovali přílišné nepohodlí, můžete ho nechat klidně uniknout lehkým tlakem na svaly svěrače. Nebo si zadržením prdu můžete získat dostatek času, abyste se dostali na toaletu nebo jiné soukromé místo.

I když zadržování prdů může být v určitých situacích vhodné, je stále důležité dbát na zdraví svého těla a nedělat to často. Pokud vás trápí nadměrné množství plynů nebo jejich zvláště silný zápach, měli byste se poradit s lékařem, aby byly zjištěny možné příčiny a byla navržena vhodná léčba.

Kdy prdy představují zdravotní riziko

Zřídkakdy je prdění příznakem vážného zdravotního stavu. Nadměrné prdění (více než 25krát denně) nebo extrémně zapáchající prdy však mohou být známkou příčiny onemocnění. Pokud jste se neúspěšně snažili prdům zabránit a zaznamenali jste některý z následujících příznaků, měli byste se obrátit na lékaře.

 • Změny střevních návyků,
 • silné nadýmání,
 • nevolnost,
 • zvracení,
 • zácpa,
 • průjem,
 • dlouhotrvající a silné bolesti břicha,
 • krvavá stolice,
 • neúmyslný úbytek hmotnosti,
 • nepříjemné pocity na hrudi,
 • pocit rychlého nasycení,
 • ztráta chuti k jídlu.

Pokud jde o prdy, je nejzdravější je vypustit. Jestliže to však potřebujete, je možné je zadržet a pravděpodobně vám to neublíží. Jen se připravte na nepříjemné pocity. Pokud zjistíte, že prdíte nadměrně a máte další příznaky zažívacích potíží, měli byste navštívit lékaře. Většina zdravotních problémů spojených s prděním se může správnou léčbou zlepšit.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]