Ulevte své psychice a zmírněte dopady současné koronavirové pandemie na vaše zdraví

Fotografie: Freepik

Současná pandemie dostala řadu z nás do situace, v níž se náš život smrsknul mezi stěny našich domů. Zároveň se na nás ze všech stran valí zprávy přetékající negací, což nám na pohodě příliš nepřidává, klidné spaní může ohrozit i obava z budoucnosti. Co s tím? Naštěstí existují způsoby, jak můžeme svému psychickému stavu ulevit. Jaké to jsou?

Uvědomte si, že se jedná o dočasný stav

Říká se, že nic netrvá věčně. To platí i pro nynější situaci. Ačkoliv se může stav, v němž se v současné době nacházíme, zdát zdlouhavý až bezvýchodný, jedno je jisté – stejně jako všechny předchozí krize, i tato jednou pomine.

S koronavirovou krizí se pojí častý strach a obavy, což je zcela přirozené. Jak s nimi nakládat? Psychologové doporučují, abychom si přítomnost strachu uvědomili a přijali ji. Jedině tak lze s touto emocí dále pracovat. Naopak její potlačení může vést k dalším problémům – psychickým i fyzickým. Pomáhá uvědomění, že všechny předchozí krize a potíže se v průběhu času vyřešily. Ta současná nebude výjimkou.

Pomůže pohyb a správná strava

Pokud je to možné, zařaďte do své denní rutiny čas na procházky a cvičení. Nejen, že pohyb na čerstvém vzduchu má řadu zdravotních benefitů, tato činnost pomáhá i po stránce psychické.

Fotografie: Pixabay

Kromě chůze je efektivní také jízda na kole – i ta pomůže uklidnit roztěkanou mysl a rozhýbe tělo unavené sezením před počítačem. Jízdu na kole doporučují i vědci – pravidelnost pohybu doprovázená čerstvým vzduchem rozproudí a vyčistí plíce, což přispívá k lepší ochraně před virem.

Jak přistupovat k médiím?

Přesto, že je včasný přísun informací ohledně vládních opatření nezbytný, nepřetržitý přísun zpráv může mít na psychickou pohodu neblahé následky. Z toho důvodu bychom měli dávat pozor na to, kdy a jakým způsobem novinky konzumujeme. Není od věci se od příjmu nových informací na chvíli odstřihnout.

Pro ty z nás, kteří chtějí i nadále zůstávat v obraze, se nabízí možnost dávkování přísunu nových informací. Nejlépe každý den ve stejnou dobu a po určitý časový interval. Tato varianta vyžaduje disciplínu, nicméně při pravidelném dodržování se brzy dostaví výsledky.

Během současné doby je vhodné se zaměřit na účty, které sledujete na sociálních sítích. Jsou mezi nimi takové, které ve vás vzbuzují spíše obavy a strach? Nyní je vhodný čas popřemýšlet, zda-li skutečně stojí za vaši pozornost – svůj odběr jejich obsahu můžete kdykoliv odhlásit, případně lze využít možnosti utlumit jejich aktivitu na vaší timeline. Taktéž je vhodné dávat pozor, nakolik vědomě obsah sociálních sítí konzumujete. Přece jen jsou vyvinuté tak, aby získávaly co nejvíce pozornosti svých uživatelů.

Méně času na sociálních sítích – více času na ostatní činnosti

Není divu, že se na sociálních sítích v tuto dobu odmlčela řada velkých účtů. Jejich majitelé – častokrát znalí všech úskalí této oblasti internetu – si tak počínají zejména proto, aby ulevili svému duševnímu zdraví. Vzhledem k časové zátěži tohoto nového typu médií lze tímto způsobem dosáhnout větší kontroly nad trávením času. Namísto prohlížení timeline můžete oprášit některý ze starých zájmů nebo si vyzkoušet něco nového, co jste dlouho chtěli vyzkoušet.

Bojíte se, že byste tímto způsobem ztratili kontakt se svými kamarády? Popřemýšlejte nad pravidelnými hovory např. přes Skype.