Účinný boj s vředy na těle nemusí být pouhým přáním. Začněte se bránit již dnes

Fotografie: Freepik

Vředy nebo nerovnosti obličeje trápí většinou z nás. Některým pomohou účinné léky z lékárny, jiní spoléhají na domácí recepty. Vředy se většinou objeví na obličeji, krku nebo hrudníku. Někoho mohou trápit i na zádech. Tyto problémy často doprovázejí cukrovku, obezitu, onemocnění ledvin a jater.

Akné nikdy sami nemačkejte, můžete si ho dále rozšířit

Ošetření vředů by mělo být hlavně na lékaři, proto ho neváhejte navštívit. Pokud nebudou ošetřeny, mohou nastat vážné komplikace. Proč vlastně vředy vznikají? Nejčastěji jsou způsobeny zlatým stafylokokem. Obvykle mají formu hrudky, která je naplněná tekutinou. Mohou mít velikost zrna, ale často bývají mnohem větší. Důvodem může být nesprávná hygiena.

Fotografie: Pixabay

Největší zdravotní rizika jsou z vředů na rtech a nose, které mohou způsobit septickou flebitidu. To může být příčinou meningitidy. Vzhled vředu, stejně jako u jiných kožních lézí, se vyvíjí. Nejdříve se objeví modro-červená hrudka, která se přemění na tekutinou naplněný vřed. Je doprovázen:

  • Silnou bolestí
  • Horečkou
  • Zduřením lymfatických uzlin
  • Nadměrnou únavou

Jestli se vředy trápíte jen občas, většinou samy prasknou a zmizí. K úlevě od bolesti pomohou teplé obklady. Nesmí být propíchnuty vlastníma rukama nebo vytlačeni jiným způsobem. V počáteční fázi můžete použít obvaz s dezinfekčním prostředkem.

K léčbě se používá rumělková mast, může ale dojít i na antibiotika

Po prasknutí vředu musí být místo pečlivě dekontaminováno salicylovým alkoholem. Každá léčba by ale měla být konzultována s odborníkem. Vředy se často vrací. Můžete se jimi nakazit, pokud nebudete dodržovat pravidla hygieny – pravidelně si myjte ruce po každém kontaktu s lézí, měňte častěji ložní prádlo i ručníky.

S vředy mohou přijít také komplikace. Jakmile se stafylokok dostane do krevního oběhu, může to vést k vážným komplikacím, proto si vředy nikdy nepropichujte sami ani ho nemačkejte. Mohou nastat život ohrožující problémy jako je sepse, endokarditida nebo meningitida. Může se také stát, že se naruší práce orgánů a trávicího systému. Vředy nebo akné mohou také zanechat nevzhledné jizvy.

Pečujte o svou pleť a věnujte ji několik minut denně. Ženy, které se často líčí, by se o pleti měly věnovat o to více, protože se musí denně odličovat. Denní i noční krémy, řasenky a oční stíny pleti nikterak nedělají dobře. Proto je dobré pleť pečlivě očistit, hlavně večer před spaním.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]