Šálkem kávy proti zánětům: Její benefity nesouvisí pouze s kofeinem, jedná se o silné antioxidanty

Fotografie: Vee Satayamas / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Káva je oblíbený nápoj, který však kromě skvělé chuti disponuje také mnoha zdravotními přínosy. Pomoci vám dokáže i se zmírněním zánětu v těle.

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě, a to z velmi dobrého důvodu. Nejenže vám totiž dokáže po ránu dodat potřebnou dávku energie, ale také díky svým složkám přináší řadu užitečných zdravotních přínosů, včetně podpory krevního oběhu a ochrany před mnoha nebezpečnými nemocemi. V současné době se však káva zkoumá především pro její schopnost snižovat zánět. Zajímavá je také skutečnost, že by mohla pomáhat i bez kofeinu, říká doktorka Adrienne Seitz.

Komplexní směs účinných látek

Káva obsahuje komplexní směs účinných látek, jako je zejména kyselina chlorogenová, kafestol, trigonellin a kahweol – zajímavá je však také skutečnost, že podobně je na tom i káva bez obsahu kofeinu. Všechny tyto sloučeniny jsou velmi silnými antioxidanty s protizánětlivými vlastnostmi, které prospívají lidskému zdraví v mnoha směrech – jejich příjem je nejčastěji spojován s nižším rizikem onemocnění, jako je cukrovka 2. typu, srdeční choroby, a dokonce také některé druhy rakoviny.

Káva versus zánět

V současnosti se zdá, že káva skutečně pomáhat snižovat zánět, a to zejména u jedinců, kteří ji pijí pravidelně – ti, kteří pijí kávu pravidelně nebo občas, mají po měsíční pauze zvýšenou hladinu zánětlivých markerů o 6 %. Jakmile však stejní lidé začnou další měsíc pít kávu na denní bázi, dojde ke snížení těchto markerů až o 16 %. Toto ovšem platí při pití kvalitní kávy, nikoliv komerční rozpustné kávy s obsahem cukru a práškového mléka.

Konzumace kávy může u některých lidí zánět naopak zvyšovat. Toto riziko zvyšují především genetické predispozice, individuální potřeby jedince nebo jiné faktory. Chronický zánět však může vést k různým následkům, jako je například infekce, přílišná únava, bolest a zažívací problémy. Pokud se tedy s některým z těchto příznaků po konzumaci kávy potýkáte, rozhodně zvažte snížení jejího příjmu, nebo se jí raději vyhýbejte kompletně.

káva na stole
Fotografie: Pixabay

Účinky kávy bez kofeinu

Neexistuje dostatek studií, které by porovnávaly účinky kávy s obsahem kofeinu a bez kofeinu vůči zánětlivým reakcím těla. Přesto se však věří, že zatímco káva jako nápoj obecně snižuje tento nebezpečný faktor, doplňky stravy s kofeinem nikoliv. To naznačuje, že za protizánětlivý účinek tohoto oblíbeného nápoje mohou být zodpovědné i jiné sloučeniny než pouze kofein.

A právě bezkofeinová káva obsahuje stejné prospěšné látky jako normální káva (samozřejmě s výjimkou kofeinu). Lze tedy očekávat, že účinky obou nápojů mohou být totožné. Přesto však vyžadují provést další výzkumy, které by to dokázaly potvrdit.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]