Poznejte řeč svého organismu. Tělo si velice přesně dokáže říct, že mu chybí konkrétní vitamíny

Fotografie: Freepik

Lidské tělo funguje jako dokonalý mechanický systém. V případě absence některých pro tělo důležitých látek, se spouští pomyslné kontrolky, která nás na tento nedostatek upozorňují. Proto není od věci, mít o těchto signálech jisté povědomí.

Vzhledem k tomu, že lidské zdraví je patrně tou nejvíce důležitou věcí, není radno tyto signály nějakým způsobem zavrhovat či nebrat vážně. Následně si je tedy vyjmenujeme.

Na zdravé vlasy nestačí pouze kvalitní značkový šampon

Jste jedním z těch, které trápí lupy a nedokážete se jich zbavit ani za pomoci šamponu, který je všem známý z televizních reklam? Problém bude radno vyřešit nepatrně odlišným způsobem.

Nejspíše Vám chybí dostatek zdravých mastných kyselin, které v těle slouží jako jakési mazivo. Za potraviny s výrazným poměrem zdravých mastných kyselin jsou považovány:

  • Vlašské a lískové ořechy
  • Ryby (např. losos a tuňák)
  • Semínka (např. lněná, konopná a chia)

Pokud se potýkáte s křehkými vlasy, které se snadno lámou, tak nejspíše právě tento druh neduhy, má na svědomí nedostatečný výskyt kyseliny listové v lidském těle. Nezoufejte však! Změřte se na potraviny s vysokým vitamínem B, což je např. zelený špenát nebo pivo, ovšem u piva se držte pravidlem, že méně je více.

Pestrá strava se řadí jednoznačně před „vitamíny“ z lékárny

Trápí Vás praskliny v puse? Potom je na místě doplnit vitamín B12, jehož zdrojem jsou vejce a červené maso. Akné na rukách poté signalizuje nedostatek vitamínu A, což pohotově dokážete napravit konzumací sladkých brambor, tedy tzv. batátů či dýňových semínek.

Mějte na paměti, že některé doplňky stravy, které zakoupíte v lékárně mohou být naprosto zbytečné, proto je potřeba řádně zvážit jejich užívání. Některé tyto přípravky mohou být dokonce, při špatně zvolené kombinaci zdraví škodlivé.

Konec překyselenému žaludku a únavě

Překyselení žaludku potrápí čas od času téměř každého. Ovšem vše lze vyřešit pohotově léky určenými na pálení žáhy. Dále se nedoporučuje tento problém řešit jedlou sodou, vzhledem k její enormní zásaditosti.

Spíte dostatečně dlouho, a přesto jste stále unavení? Důvodem je nejspíše absence vitamínu D. To vše lze zachránit zařazením níže uvedených potravin do Vašeho jídelníčku:

  • Sardinky
  • Mléčné výrobky
  • Houby

Modřiny nevypadají na těle příliš atraktivně, zvlášť pokud se vytváří bez známějších příčin. Zařazením potravin bohatých na vitamín C, tedy např. jahody či brokolice, se těmto problém snadno vyvarujete.

Křeče a zácpa jsou problémy naštěstí řešitelné

Pokud dostáváte do končetin křeče více, než je zdrávo v porovnání s ostatními vrstevníky, budete potřebovat doplnit hořčík a vápník. Tyto chemické prvky stojí za správně nastavenou rovnováhou v lidském těle. Tyto minerály snadno doplníte konzumací dýňových semínek či banánů.

Příčinou zácpy je bezesporu nedostatek vlákniny v potravě, která podporuje peristaltiku střev. Proto se při těchto obtížích doporučují např. jablka, brokolice nebo čočka.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]