Příčiny nepříjemného brnění v končetinách a způsob, jak se ho zbavit

Fotografie: Depositphotos

Určitě ten pocit znáte. Pokud si přesedíte nohu nebo odkrvíte ruku, najednou jejich přítomnost přestanete cítit. Po pohnutí naopak ucítíte bodání. Zjistěte, proč se toto s vaším tělem děje.

Přestáváte mít cit v ruce nebo noze a po pohnutí s končetinou cítíte štiplavé bodání či mravenčení? Pak vás můžeme ujistit, že takové problémy má každý člověk na tomto světě. Proč se takové věci s naším tělem dějí a jak se jim co nejlépe vyvarovat? Známe triky od zkušených lékařů.

Pocitu brnění se navždy zbavit nedokážete

Možná by bylo dobré hned na počátku říct, že pocitu mravenčení a štípání po odkrvení končetiny se nikdy úplně nezbavíte. Můžete mu však dobře předejít, pokud vám tyto pocity opravdu hodně vadí. V lékařském názvosloví tento nepříjemný pocit najdete pod názvem parestézie. Pod tímto názvem se ukrývají všechny lidové názvy. Nejznámější z nich je určitě:

  • mravenčení
  • štípání
  • páchání či pálení
  • znecitlivění

Všechny tyto popisy rozhodně sedí na tuto formu znecitlivění končetiny. Obvykle se tato menší bolest objevuje v rukou či nohou, ale může se objevit i v jiných částech těla.

Fotografie: Freepik

Nejvíce parestézií trpí lidé v kancelářích

Právě lidé se sedavým zaměstnáním jsou podle studií více náchylní k pocitům znecitlivění končetin. Je to z toho důvodu, že si snáze mohou přesedět nohu nechat ruku v jedné poloze delší dobu. to vše může způsobit její odkrvení a následný pocit mravenčení.

Tomuto nepříjemnému pocitu podle vědců žádné jiné příznaky nepředchází. Člověk si většinou vůbec neuvědomí, že jeho způsob sezení může zapříčinit odkrvení končetiny a následné znecitlivění. Je velmi pravděpodobné, že drtivá většina populace si uvědomí tento problém až ve chvíli, kdy dojde k samotnému mravenčení při snaze pohnout končetinou.

Přechodná parestézie je zapříčiněna nervovou soustavou

Proč dochází k znecitlivění končetin? Tím nejčastějším případem je moment, kdy vlivem tlaku (přesezením nebo zkroucením končetiny) dojde k utlačení nervu. Ve chvíli, kdy uvolníte tlak na určitý nerv, do pár minut nepříjemný pocit sám zmizí. Taková forma přechodné parestézie se objevuje u celé populace celkem běžně.

Fotografie: Freepik

Přestože přechodná parestézie není zdraví úplně škodlivá, přesto může dojít k některých nežádoucím důsledkům. K těm může dojít celkem běžně, a tak je třeba na ně myslet nebo se jim nejlépe úplně vyvarovat. Mezi ne patří:

  • problémy s krevním oběhem
  • obtížnost chůze nebo sezení
  • zvýšené riziko pádu
  • nespavost kvůli špatným polohám při spánku

Existují však případy, kdy není dobré parestézii přecházet a naopak je nutné navštívit svého ošetřujícího lékaře. Jsou to zejména chvíle, kdy k znecitlivění končetin dochází bez jasného důvodu a náhle. Necitlivost se také může dostat postupně i do dalších částí těla a může způsobit až problém s dýcháním.

Návštěva lékaře je nutná i v případě, že vás pocit znecitlivění dovede až ke změně vidění nebo k problému s řečí či úplnému a dlouhotrvajícímu znecitlivění končetin. Ve všech těchto případech není na co čekat, lékař je totiž jediný, kdo vám v takovém případě pomůže.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]