Osvědčené domácí postupy na odstranění menších bradavic

Bradavice rozhodně nejsou nic příjemného. Nejen že vypadají dost nevzhledně na pohled, ale také mohou bolet a představují pro vás řadu omezení. S bradavicemi byste například neměli chodit na veřejná koupaliště nebo do wellness. Pokud se bradavice neléčí, mohou vyrůst až do obludných rozměrů. Vyrůst mohou prakticky kdekoliv na těle. Zbavit se jich přitom není nic těžkého.

Co je to bradavice?

Laicky řečeno jde o malý vřídek na pokožce. Ten je způsobován virovou infekcí papilomaviru HPV. Ten se do těla může dostat různými cestami, nejčastěji drobným poraněním kůže, a to nejpravděpodobněji na místě, kde se vyskytuje vysoká vlhkost. Proto jsou nejrizikovější místa pro přenos již dříve zmíněná koupaliště nebo sprchy na sportovištích.

Lze se ale nakazit i jen pouhým dotykem – proto byste se míst s bradavicí neměli pokud možno dotýkat, abyste si infekci nešířili dál. Nejčastěji bradavice pozorujeme na rukou, kolenech a loktech, ale také na ploskách nohou. Jak se jich zbavit? K lékaři hned nemusíte, na menší bradavice vám postačí i několik babských rad.

Česnek

Tato aromatická rostlinka je v přírodním léčitelství velmi hojně využívaná. I na bradavice zabírá velmi dobře. Stačí si očistit jeden stroužek česneku a rozpůlit jej. Poté jej řezem přiložte alespoň na pět minut na bradavici, která s největší pravděpodobností do dvou dnů odpadne. Samozřejmě budete během aplikace cítit nepříjemné pálení, ale to musíte v rámci léčby vydržet. Věřte, že se to vyplatí.

Kyselina salicylová

Tuto kyselinu možná znáte, pokud jste někdy měli velké problémy s akné. Koupíte ji v lékárně, kde si můžete vybrat i různé formy – někdy je to jen obyčejná tekutina, ale pořídit si můžete i krém či gel. Postupujte tak, že si nejprve uděláte vodní lázeň, ve které necháte nohy nebo ruce odmočit.

Povrch bradavice poté lehce zbruste pemzou, aby se kyselina mohla dostat skutečně ke kořeni bradavice. Poté malým štětečkem nebo tamponkem kyselinu naneste, ránu přelepte a nechte působit.

Citron a ocet

I síla těchto dvou surovin vás může snadno zbavit potíží. Nakrájejte citrony na malé kousky a zalijte je octem. Přes noc nechte citrony v nálevu louhovat, ale pokud nemáte čas, postačí i pár hodin. Druhý den pak přiložte kousek citronu přímo na bradavici a přelepte ji náplastí. Lepšího efektu lze opět dosáhnout, pokud předtím nohy na nějakou dobu namočíte do teplé mýdlové vody. Během dvou týdnů by měla bradavice zmizet.

Domácí mražení

Určitě víte, že na kožním vám bradavice nejčastěji zmrazí. Nemusíte ale kvůli tomu k lékaři. Dnes se již podobně účinné produkty prodávají i v lékárně bez předpisu. Podle pokynů v příbalovém letáku na bradavici nanesete směs, která ji zmrazí, a po několika dnech bradavice sama odpadne.

Fotografie: Pixabay, FreepikŘekněte ostatním, co si myslíte