Účinná prevence před rozšířením infekce dýchacích cest dále do těla

Fotografie: Freepik

V případě, že se na vás nalepí infekční nemoc dýchacích cest, obvykle je její průběh velmi podobný, tzn. zprvu se projevuje jako běžné nachlazení nebo rýma, které následně přecházejí do zhoršujícího se stavu a postupují hrtanem až k plicím. Pokud se vám ovšem tento postup podaří zastavit, celé onemocnění se bude držet pouze v horních dýchacích cestách.

Tohoto efektu lze dosáhnout používáním solných roztoků, které dezinfikují krk a tím brání patogenům k dalšímu šíření a rozvoji. Jak si takový solný roztok připravíte?

Kloktání solného roztoku

Jak ukázala řada studií, kloktání solného roztoku účinně snižuje důsledky onemocnění dýchacích cest a zmírňuje jeho průběh. Pokud se patogeny nedostanou k tkáním hrtanu, průdušek a plic, jejich vyhubení je jednodušší a rychlejší.

Fotografie: Freepik

Solný roztok navíc uklidňuje a léčí podrážděnou sliznici a čistí tkáně. Pokud je kloktadlo teplé, způsobí dehydrataci tkání a současně odplaví patogeny, které nemají možnost se v tkáních usadit.

Příprava kloktadla

Jedná se v podstatě o fyziologický roztok, který si připravíte rozpuštěním lžičky soli v běžné sklenici (o objemu 2-3 dcl). Kloktá se 3-4krát denně v pravidelných odstupech, vždy alespoň 2 minuty.

Kloktání je potřeba doplňovat velkým množstvím tekutin, které pomáhají odplavení škodlivin. Kloktání solného roztoku je vhodné pro všechny věkové kategorie, u menších dětí je však potřeba používat méně koncentrovaný roztok, jelikož jej mohou pozřít. Pozor byste si měli dávat zejména v případě, že:

  • si dítě stěžuje na velmi silné bolesti v krku
  • během kloktání se dusí
  • nemá zažitou správnou techniku kloktání

V těchto případech je potřeba postupovat pozvolna a primárně dítě naučit kloktat vhodným způsobem – se zakloněnou hlavou a za vydávání zvuku (například zpěvu).

Kloktadlo s přídavkem bylin

Kromě čistého solného roztoku pomáhá také přidání bylinek, ideální je v tomto případě kurkuma. Roztok s kurkumou se připravuje v odlišném poměru, a to:

  • ½ sklenice vody (tzn. cca. 1-1,5 dcl)
  • 1 čajová lžička soli
  • ¼ čajové lžičky kurkumy

Roztok je nutné povařit a nechat 5 minut přikrytý stát, aplikuje se po vychladnutí na pokojovou teplotu. Kloktání se pak provádí opět pravidelně 3+-4krát denně v rozumných odstupech.

Kdy kloktání nepomohlo

Pokud je infekce dýchacích cest již rozšířená, je potřeba nasadit medikaci. Obvykle se doporučuje vyhledat lékaře v případě, že se onemocnění bez ohledu na kloktání dále šíří více než tři dny. Dávky kloktadla nezvyšujte a odstupy mezi kloktáním nezkracujte, mohlo by dojít k poškození sliznic. Kloktání může být také vhodnou prevencí nebo podporou běžné léčby onemocnění dýchacího ústrojí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]