Důležitá, ale zároveň málo známá fakta o cholesterolu, která by měl každý znát

Fotografie: Canva Photos

O cholesterolu se namluvilo už hodně. Víme, že je v určitém množství zapotřebí. Když je ho ale moc, může způsobit mnohé zdravotní potíže. Zjistěte, co o něm ještě nevíte.

Cholesterol je svým původem alkohol rozpustný v tucích, má organický původ. Produkují jej buňky a používá se jako stavební materiál, který obklopuje a chrání každou buňku. Díky cholesterolu mohou být buňky elastické, podle potřeby mohou změnit svůj tvar a odstraňovat produkty rozpadu. Díky cholesterolu dochází ke spoustě prospěšných činností v lidském těle.

Podílí se na syntéze hormonů, reguluje transport vitamínů rozpustných v tucích a je odpovědná za kognitivní procesy v mozku. Cholesterol je taktéž nezbytný pro produkci vitamínu D a žluči. Kromě toho léčí různá poškození stěn cév.

„Špatný“ a „dobrý“ cholesterol

Asi 75 % alkoholu rozpustného v tucích se syntetizuje v játrech, zbytek vstupuje do těla s jídlem. Za „dobrý“ cholesterol považujeme lipoproteiny s vysokou hustotou a za „špatný“ naopak s nízkou hustotou. Zatímco „špatný“ cholesterol přechází z jater do orgánů, kde vytváří plaky na stěnách cév, „dobrý“ cholesterol přechází opačným směrem – z orgánů do jater, brání srdečním chorobám.

Proč tělo potřebuje „špatný“ cholesterol?

Z výše uvedeného vyplývá, že látku, která se lepí na stěny krevních cév a znesnadňuje cirkulaci krve je tedy nežádoucí produkovat. Proč to tedy naše tělo dělá? Ukázalo se, že lidské tělo tuto látku potřebuje. Lipoproteiny s nízkou hustotou mají totiž protizánětlivé vlastnosti. V případě, že v cévách vznikají mikro traumata a zranění, přispěchají na pomoc. Tyto rány hojí a snižuje jejich zánětlivost.

Většina těchto zranění se vyskytuje u starších osob, což je důvodem, proč je cholesterol problémem zejména u nich. Jejich těla totiž vytvářejí stále více a více cholesterolu, aby takové poškození uzdravily.

Fotografie: Freepik

Jaké tuky tělo potřebuje?

Není zdravé vyhýbat se všem tukům, protože tělo je potřebuje. Avšak je zapotřebí vybírat si ty správné zdroje tuku. Nejvýznamnější tuky se nacházejí v rostlinných olejích lisovaných za studena: olivový, hořčičný, lněný, konopný, kokosový, avokádový. Z těch živočišných jsou to pak ryby a tuky obsažené ve žloutcích a masu zvířat. Taktéž vhodný je tuk z mléčných výrobků (ovčích a kozích především).

Čemu se vyhýbat?

Rafinovaný cukr, bílá mouka a škrob rozhodně nepatří k prospěšným látkám, které by naše tělo potřebovalo. Taktéž je vhodné vyloučit použití konzervovaných potravin, které obsahují hodně cukru a syntetických náhražek, kukuřičného či jiných sirupů. Taktéž se vyhýbejte alkoholu, kofeinu a rafinovaným rostlinným olejům. Pro snížení cholesterolu je tedy třeba zcela upravit jídelníček. Zaměřte se na příjem důležitých živin a vitamínů a pohyb vám rozhodně také prospěje.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]