Detoxikace celého těla nápravou jídelníčku: Škodlivé látky vyženou i citrusy a voda

Fotografie: Willis Lam / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Lidské tělo má přirozenou schopnost zbavovat se škodlivých a toxických látek. Detoxikační procesy však můžete podpořit správnou stravou a návyky.

V dnešní době jsme vystaveni mnoha škodlivinám a toxickým látkám z prostředí i nezdravé stravy a vlivu stresu. Přirozená detoxikace těla je klíčovým prvkem pro udržení zdraví a vitality. Zahrnutím zdravých potravin a životních návyků do vašeho každodenního režimu můžete podpořit přirozený proces detoxikace těla a zlepšit své zdraví, uvádí doktor Jared Meacham.

Zelenina a citrusové plody

Zelená listová zelenina, např. špenát, kadeřavá kapusta nebo mangold, a citrusové plody, jako jsou citrony, pomeranče a grapefruity, jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, které podporují čištění těla a eliminaci toxických látek, jak zmiňuje dietoložka Natalie Olsen. Zařaďte do své stravy tyto potraviny a posilte svůj imunitní systém. Kořenová zelenina jako mrkev, řepa a celer a určité bylinky, jako je kurkuma, zázvor a petržel, mají detoxikační vlastnosti a pomáhají tělu eliminovat škodlivé látky, radí Healthline.

Omezte konzumaci rafinovaných cukrů a přidaných tuků

Rafinované cukry a přidané tuky mohou zatěžovat tělo a bránit mu v detoxikaci. Snažte se omezit konzumaci sladkostí, sladkých nápojů a příliš tučných jídel a upřednostňujte přirozené a nezpracované potraviny. Výzkum spojuje vysokou spotřebu sladkých a vysoce zpracovaných potravin s obezitou a dalšími chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, rakovina a cukrovka.

Na tuto kompletní detoxikaci těla nenechal můj dědeček dopustit. Po vyzkoušení mi výsledky vyrazily dech

Pitný režim

Dostatečný příjem vody je klíčový pro podporu přirozené detoxikace těla. Doporučuje se pít minimálně osm sklenic vody denně a přidat do ní plátky citronu nebo lístky máty pro osvěžující chuť, jak jsme vás v minulosti informovali na našem webu ZdravéStravování. Pitím čisté vody nebo bylinných čajů můžete podpořit odplavování toxických látek z těla a udržet správnou funkci orgánů, jak však zdůrazňuje odbornice Adrienne Seitz, vyhýbejte se drastickým metodám jako hladovka s pouhým pitím citronové vody, tím svému tělu spíše ublížíte.

žena pije vodu
Fotografie: Freepik

Zůstaňte v pohybu

Fyzická aktivita hraje rovněž důležitou roli v procesu detoxikace. Vědci zmiňují, že pravidelné cvičení podporuje cirkulaci krve, což pomáhá odplavovat toxiny. Saunování nebo hot jóga mohou být také účinnými metodami, jak podpořit detoxikaci těla pomocí pocení. Měli byste se snažit věnovat alespoň 150–300 minut týdně cvičení střední intenzity nebo 75–150 minut týdně intenzivní fyzické aktivitě.

Omezte konzumaci alkoholu a kofeinu

Alkohol a kofein jsou látky, které mohou negativně ovlivnit práci jater a narušit jejich detoxikační činnost. Přemíra těchto látek může zatížit játra a snížit jejich schopnost účinně eliminovat toxiny z těla. Proto je doporučeno omezit jejich konzumaci a vyhnout se přílišnému pití alkoholu a kávy. Místo toho je vhodné zaměřit se na potraviny a nápoje bohaté na antioxidanty, které mohou podpořit regeneraci jater a snížit negativní účinky oxidativního stresu, uvedl také doktor Meacham

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]