Konzumace červené řepy podporuje regeneraci, detoxikaci jater a pomáha při boji se záněty

Červená řepa je jednou z nejzdravější zeleniny, která zvyšuje vaše celkové zdraví. Její chuť se liší od způsobu přípravy. Konzumovat se dá na sladký i slaný způsob. Často je součástí polévek, salátů, dezertů, smoothie.

Řepa je plná živin a je prospěšná pro váš krevní tlak, zdraví srdce, zdraví mozku a dokonce podpoří atletický výkon. Obsahuje také vitamín C, vitamín A, vitamín K, mangan, kyselinu listovou a draslík. Navíc má nízký obsah kalorií a je bohatá na vodu a vlákninu.

Zdravotní výhody červené řepy

  • Protože je bohatá na vlákninu, pomáhá při trávení a snižuje riziko rakoviny tlustého střeva, cukrovky a srdečních chorob. Bylo prokázáno, že výtažek z červené řepy snižuje růst buněk rakoviny prostaty a prsu.

  • Řepa obsahuje přirozeně se vyskytující dusičnany, které se přeměňují na oxid dusnatý. Z tohoto důvodu snižuje červená řepa krevní tlak. Oxid dusnatý rozšiřuje a uvolňuje krevní cévy a zlepšuje tak průtok krve.

  • Dále se pyšní protizánětlivými vlastnostmi, jelikož obsahuje betalainový pigment. Navíc pomáhá snižovat nepohodlí a bolesti při osteoartróze. Řepa detoxikuje játra a posiluje jejich funkci.

  • I atletický výkon může být podpořen pitím šťávy z červené řepy. Mimo lepších výsledků oceníte i rychlejší regeneraci a menší bolestivost svalů po sportovním výkonu.

  • Šťáva z červené řepy může zvýšit kapacitu svalů a pomoci pacientům se srdečním selháním. Je však důležité si uvědomit, že tato zelenina je bohatá také na oxaláty, které mohou v těle způsobit hromadění moči. To může vést k dně, močovým a ledvinovým kamenům. Proto vždy pamatujte – všeho s mírou. Kromě toho je cukrová řepa bohatá na cukry, proto by se jí měli diabetici vyhnout.

  • Tip na závěr: využít lze i její listy, které můžete vařit stejně jako špenát.

Obrázky: pixabay.com