Všem dobře známý olej je doslova darem z nebes. Pomůže vyřešit po dlouhé roky neřešitelné problémy

Fotografie: Depositphotos

Olivový olej se stále častěji stává součástí i české kuchyně. Kdo chce žít zdravě a zachovat si mladistvou svěžest do vysokého věku, ten ho používá při vaření místo živočišných tuků.

O středomořské stravě se říká, že je velmi zdravá. Ostatně lidé žijící v oblasti Středomoří trpí méně na kardiovaskulární problémy. Je to dáno jejich životním stylem i častým používáním olivového oleje, říká lékař Joe Leech. Měli bychom si z nich vzít příklad. Olivový olej lze upotřebit při přípravě jídel teplé i studené kuchyně.

Něco z historie olivového oleje

Dá se říct, že olivovníky doprovázejí lidstvo po celou dobu jejich historie. Již před osmi tisíci lety byly pěstovány na Středním východě, odkud se rozšířily do severní Afriky a jižní Evropy. Olivovníky byly považovány za symbol moudrosti a jejich plody, olivy, se používaly v běžném životě i v náboženství. Olivový olej našel uplatnění v kuchyni, při masírování těla i v kosmetice. A je tomu tak dodnes.

Jaké druhy olivového oleje existují

Nejkvalitnější je extra panenský olivový olej, který se získává lisováním oliv za studena mechanickými postupy. Totéž platí pro panenský olej a obyčejný panenský olej. Rozdíl mezi nimi je především v obsahu volné kyselosti. Existují ještě i rafinované oleje, jež jsou lisovány za použití vysoké tlaku a vysoké teploty. Následně jsou chemicky upravované.

Fotografie: Pixabay

Jaké zdravotní přínosy nabízí olivový olej

Olivový olej obsahuje antioxidanty, které pomáhají bojovat proti volným radikálům. Jsou důležité pro udržení svěžesti a mladosti, omezují tvorbu rakovinných buněk. Kromě nich v olivovém oleji najdeme spoustu vitamínů. Je to především vitamín A, D, E a K, jež z olivového oleje dělají jednu z velmi důležitých potravin pro lidský organismus a jednu z nejprospěšnějších surovin na světě. Jeho blahodárné účinky začínají prevencí proti rakovině a končí pomocí při hubnutí.

Díky olivovému oleji budete rychleji hubnout

Olivový olej podporuje metabolismus a napomáhá trávení. Tím přispívá k rychlejšímu odbourávání tuků. S jeho pomocí je možné se snadněji zbavit přebytečných kilogramů. Proto ten, kdo se dal na hubnutí, by měl do svého stravování zařadit konzumaci olivového oleje. Lze ho používat do salátů, nejlépe v kvalitě extra virgin.

Léčba žaludečních a jaterních nemocí

Protože olivový olej snižuje koncentraci žaludečních kyselin, brání vzniku žaludečních vředů. Podporuje práci žlučníku a tvorbu žluče. Napomáhá vyloučení drobných žlučníkových kamenů a kontroluje hladinu bilirubinu. Zároveň posiluje játra a podílí se na vylučování škodlivých látek z těla.

Fotografie: Pixabay

Funguje proti zácpě

Olivový olej zlepšuje stav střevní mikroflóry, čímž může pomáhat při léčbě zácpy. Rychle zasytí, protože dodává tělu energii. Zvyšuje citlivost na inzulin, je tedy ideálním tukem pro diabetiky. A nejen pro ně. I při redukční dietě nachází tento olej své uplatnění. Má nižší energetickou hodnotu než máslo a další oleje.

Zdroj: Healthline