Nové studie ukazují, že antidiabetika pacientů s cukrovkou mohou zhoršovat onemocnění Covid-19

Fotografie: Freepik

Lidé trpící cukrovkou druhého stupně patří během celosvětové pandemie mezi nejohroženější skupiny populace. Cukrovka sama o sobě výrazně oslabuje imunitní systém, navíc se toto onemocnění obvykle rozvíjí u starších osob, které nežijí zrovna příkladným životním stylem.

Mezi faktory, které podporují vznik tohoto civilizačního onemocnění, patří kromě genetických predispozic zejména nedostatek pohybu, nadváha či obezita, špatné stravovací návyky, ale také kouření a nadměrná konzumace alkoholu.

Fotografie: Freepik

Cukrovkáři v ohrožení

Poslední výzkumy ze Spojených států, kde je stejně jako v České republice vysoký počet pacientů s diagnostikovanou cukrovkou druhého stupně, dokládá, že cukrovkáři mají výrazně vyšší riziko těžkého průběhu onemocnění, ale ještě výrazněji roste šance, že koronavirus bude pro tyto osoby fatální. Kromě cukrovkářů jsou na tom podobně i kuřáci, u nich však nejsou čísla tak vysoká.

Data studie, která byla publikována v prestižním recenzovaném časopise Frontiers in Endocrinology, dokládají, že zatímco průměrná úmrtnost ve skupině 604 pacientů hospitalizovaných s koronavirem v první polovině loňského roku byla 11 %, úmrtnost mezi pacienty, kteří zároveň trpěli cukrovkou, byla více než šestkrát vyšší, konkrétně 67 %. Tato čísla mohou být do jisté míry zkreslená nedostatečně velkým vzorkem, nicméně silná korelace je nesporná.

Fotografie: Freepik

Na vině není jen cukrovka, ale také antidiabetika

Vědci nicméně zkoumali také důvody, proč je onemocnění covid-19 pro cukrovkáře nebezpečnější než pro osoby se správnou funkcí sekrece inzulinu. Vysvětlení, které je nejvíce nasnadě, je pochopitelně cukrovka jako taková. Podle vědců jsou nicméně na vině také antidiabetika, která snižují efektivitu dalších léků běžně nasazovaných při léčbě osob s těžkým průběhem nemoci. Zatímco cukrovkáři, kteří užívali pouze inzulín, měli podobný průběh jako lidé bez diagnostikované cukrovky, pacienti užívající antidiabetika byli v ohrožení.

Připomeňme, že proti onemocnění covid-19 zatím neexistuje efektivní léčba, a tak probíhá jen léčba podpůrná, která mí pacientovi s těžším průběhem nemoci ulevit. Kontraindikace některých z těchto léků sice zahrnuje také běžná antidiabetika, ale v případě opravdu těžkých průběhů nemoci občas lékaři z nouze zkoušejí různé kombinace léčiv.

Fotografie: Freepik

Mnoho otázek pro další výzkum

Výsledky této studie vyvolávají celou řadu otázek, jejichž zodpovězení může nastínit novou strategii v boji proti pandemii. Mechanismus interakce viru s naším imunitním systémem zatím ještě není kompletně zmapován. Pokud se však podaří popsat, jakým způsobem antidiabetika na vir působí, a jak ten na reaguje na jejich účinné látky, může být vedlejším výstupem takového výzkumu efektivní léčba onemocnění, která by mohla pomoci dostat pandemii pod kontrolu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]