Před onemocněním jater varují klíčové příznaky. Patří mezi ně i tmavá moč a zvracení

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději rychle k lékaři. Se vší pravděpodobností se jedná o přítomnost onemocnění jater.  

Onemocnění jater může mít vážný vliv na lidské zdraví. Je proto důležité být na pozoru před jeho příznaky, a pokud se objeví, tak co nejrychleji kontaktovat svého praktického lékaře. Jak totiž uvádí lékař Youssef (Joe) Soliman, nezbytná je v tomto případě rychlá léčba. Jinak byste se mohli dostat do život ohrožujícího stavu – zejména co se týká selhání tohoto nezbytného orgánu. Typicky se různé nemoci jater projevují žloutenkou a zažívacími potížemi.

Příznaky onemocnění jater a jak se před ním chránit

Játra jsou jedním z nejvíce vytížených orgánů v lidském těle. Pomáhají trávit jídlo, přeměňovat ho na energii a tu poté ukládat pro budoucí použití. Stejně tak hrají nezbytnou roli při filtrování toxických látek z krve. Pokud by tedy došlo k jejich onemocnění, mohli byste se dostat do vážných potíží, a to včetně selhání organismu. Mezi typické příznaky onemocnění jater patří podle serveru Healthline zejména žlutá kůže a bělmo (žloutenka). Dále pak také:

  • tmavá moč,
  • bledá, krvavá nebo černá stolice,
  • oteklé kotníky, nohy nebo břicho,
  • častá nevolnost,
  • zvracení,
  • snížení chuti k jídlu,
  • přetrvávající únava,
  • neustálý pocit svědění,
  • snadná tvorba modřin po těle.

Onemocnění ledvin vykazuje jasné příznaky. Patří mezi ně i snížené množství moči a únava

Jakmile na sobě tyto příznaky pocítíte, raději se co nejrychleji poraďte se svým praktickým lékařem. Roli hrají totiž i dny, takže čím dříve začnete s léčbou, tím pravděpodobnější bude její úspěšnost. A pokud jde o udržení dobrého zdraví jater, můžete se zaměřit na vhodnou prevenci. Na Zdravém Stravování jsme také psali o prospěchu 30denní abstinence alkoholu.

bolest břicha
Fotografie: Freepik

Aby vaše játra zůstala zdravá, měli byste se podle dietoložky Katherine Marengo především zaměřit na zdravou stravu, vhodné je také zvýšení fyzické aktivity, omezení alkoholu, vyhýbání se kouření a užívání drog, udržování zdravé hmotnosti a používání kondomu nebo jiné bariérové ​​metody při sexu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]