Nadměrná konzumace cukru se projeví pomocí jasných příznaků. Patří mezi ně i akné a deprese

Fotografie: Jonatan Ayelie / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Nadměrná konzumace cukru je spojována s řadou nebezpečných dopadů, včetně obezity a deprese. Pokud se objeví tyto příznaky, změňte jídelníček.

Ačkoli je cukr v určité míře pro tělo skutečně potřeba, pokud ho jíte příliš velké množství, může se to nehezky odrazit na vašem zdraví. Jeho zvýšený příjem nejenže přispívá k přibývání na váze, ale často stojí i za rozvojem akné, cukrovky 2. typu, a dokonce i deprese. Pokud proto na sobě pocítíte typické příznaky, jimiž se vás před tímto problémem snaží varovat vaše tělo, raději ho rychle poslechněte. Pomůže vám především změna stravování, říká doktorka Amy Richter.

Přibývání na váze a rozvoj akné

Nadměrná konzumace cukru je nejčastěji spojována s rozvojem nadváhy a rovněž i následné obezity, dokládají odborné studie. V takovém případě však u pacienta dochází také k zvýšenému riziku vážných onemocnění, jako je například diabetes 2. typu a srdeční choroby, včetně infarktu myokardu a mozkové mrtvice. Pakliže jste si tedy v posledních měsících všimli, že vaše váha neustále roste nahoru, raději se zaměřte na svůj pravidelný jídelníček a změňte ho.

Strava s vysokým obsahem cukru také často souvisí s rozvojem akné. Zejména zpracované sladkosti zvyšují hladinu krevního cukru, což vede ke zvýšené sekreci androgenů a vzniku zánětu. Všechny tyto faktory dle specialistky Kim Rose-Francis následně přispívají ke vzniku nevzhledných pupínků po těle a nelze se jich v takovém případě za žádnou cenu zbavit. Často je pak problém spojován i s nízkou hladinou energie během dne.

cukr sladidlo
Fotografie: Freepik

Vysoký cholesterol lze rozpoznat díky jasným příznakům. Patří mezi ně i trávicí potíže a oční problémy

Vyšší riziko deprese

Zatímco zdravá strava náladu zlepšuje, neustálá konzumace cukru může vést k častým změnám nálady až depresi, zmiňuje studie z roku 2017. Důvodem je především skutečnost, že ovlivňuje hladinu dopaminu, tedy hormonu štěstí. Jeho nerovnováha pak přispívá k problémům s duševním zdravím a způsobuje pochmurné emoce a myšlenky. Na Zdravém Stravování jsme také psali, jak s vaším zdravím může zamávat nedostatek vitamínu D a jaké jsou příznaky.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]